Kultura

Završeni 15. Dani Orisa - najveći arhitektonski simpozij u ovome dijelu Europe

Završeni 15. Dani Orisa - najveći arhitektonski simpozij u ovome dijelu Europe

Petnaesto 'izdanje' Dana Orisa koje je i ove godine okupilo hrvatske arhitekte, njihove kolege iz susjednih zemalja i istaknuta međunarodna arhitektonska imena, završilo je u nedjelju navečer u Koncernoj dvorani Vatroslava Lisinskog, koja je već tradicionalno mjesto godišnjih susreta arhitekata ovoga dijela Europe.

 

Simpozij je svojim predavanjem 'zaključio' čileanski arhitekt hrvatskih korijena Smiljan Radić koji je bio i središnja 'figura' 15. Dana Orisa jer je na njihovu početku u subotu i primio Nagradu Oris ACO koju mu je dodijelio uredništvo arhitektonskoga časopisa Oris za izuzetan arhitektonski doprinos.

Brojni Radićevi kolege tako su mogli iz njegova iscrpnog izlaganja i razaznati zašto je baš Radić dobio ovu uglednu nagradu struke u obrazloženju koje, među ostalim stoji da je, "Radić rijetki pjesnik u arhitekturi". Isto tako, mogli su se uvjeriti kako je prethodno bilo već rečeno da je laureat ovih Dana Orisa "arhitektonska osobnost suprotna arhitektonskim zvijezdama".

U najavi Radićeva predavanja moderator arhitekt Vedran Mimica rekao je da je Čile zemlja sa sedam milijuna stanovnika, a jedan od njezinih fenomena upravo je arhitektura sa svojih 27 arhitektonskih škola. Istaknuo je kako u tome fenomenu čileanske nacionalne kulture, Smiljanu Radiću pripada rijetko i izuzetno mjestio.

Radić je izlaganje počeo napomenom kako će ono biti više o povijesti njegova rada i motivima rada koji je, kako je rekao, vođen mišlju da se zamišljena ideja oblikuje i napravi bez obzira na to hoće li biti realizirana negdje kao arhitektonski objekt, a ne time da se predlažu neka rješenja. Smatra kako su sva djela koja je napravio tijekom 25 godina rada na neki način povezana i da se zapravo radi o "njegovoj arhitektonskoj obitelji".

Tu povezanost Radić je argumentirao na nizu svojih radova, među kojima je i jedan od svjetski poznatih - paviljon koji je 2014. godine izgradio za Serpentinsku galeriju (Serpentine Gallery) - umjetničku galeriju u parku palače Kensington. Ta je galerija osnovana 1970. u klasičnom paviljonu čaja iz 1934., a naziv je dobila po obližnjem jezeru Serpentine.

Od 2000. godine svakoga ljeta galerija naručuje privremeni paviljon od vodećih svjetskih arhitekata koji se gradi na travnjaku ispred galerije. Prvi paviljon dizajnirala je Zaha Hadid, a autori paviljona, među ostalima, bili su i Daniel Libeskind, Oscar Niemeyer, Alvaro Siza i Eduardo Souto se Moura, Frank Gehry te Sou Fujimoto.

Na 15. Danima Orisa kolegama su o svojemu radu govorili i Fabrizio Barozzi iz arhitektonskog ureda Barozzi/Veiga, francuska arhitektica Anne Lacaton, mađarski arhitekt László Földes i njegov japanski kolega Terunobu Fujimori. Svoja iskustva s njima su podijelili i slovenski arhitekti Janez Koželj i Tadej Glažar te hrvatski arhitekti Iva Letilović i Igor Pedišić.

Održana je i panel-diskusija o temi "Urbanizam na filmu - studija slučaja Novi Zagreb", a u Oris Kući arhitekture otvorena je izložba "Ilustraciones" na kojoj su predstvaljeni radovi Smiljana Radića koje je izradio arhitektonski modelar i arhitekt Alejandro Lüer.

Organizator simpozija Dani Orisa je Oris - Kuća arhitekture, a prvi simpozij održan je 2001.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.