u fokusu
Kakav je život zadarskih studenata s poteškoćama?
Nedavno je u Udruzi slijepih Zadarske županije Mirjana Mrkela ugostila diplomiranu psihologinju Ivanu Sučić Šantek, stručnu suradnicu u Studentskom savjetovalištu Sveučilišta u Zadru.
Gošća tu nije bila prvi put, dolazila je već na razgovore i dogovore te se jednom okušala i na radionici obrade gline.
No ovoga puta je upriličen razgovor u kojemu su se s jedne strane našli članovi udruge slijepih, a s druge studenti psihologije i profesorica Sučić Šantek kao predstavnica spomenutog savjetovališta.
Od nje se moglo doznati da je Studentsko savjetovalište Sveučilišta u Zadru započelo radom prije 17 godina te pruža stručnu pomoć i podršku svim sudionicima obrazovnog procesa, a taj rad osim savjetovanja uključuje radionice, predavanja i edukativne materijale. O svemu se detaljnije može saznati na internetskim stranicama i putem društvenih mreža (Instagram, Facebook).
Primjerice, trenutačno se studentima i svima zainteresiranima nudi ciklus radionica o karijernim kompetencijama, a prije nekoliko mjeseci, Studentsko savjetovalište u suradnji sa studentima prve godine diplomskog studija na Odjelu za psihologiju organiziralo je radionicu "Izgradi svoju snagu: Kako prepoznati prednosti i prevladati slabosti". Cilj radionice bio je "sudionicima pomoći da samouvjereno predstave svoje osobine poslodavcima te da nauče kako potencijalne slabosti transformirati u prilike za profesionalni razvoj."
Nazočni su izrazili žaljenje što nezaposleni članovi udruge slijepih nisu sudjelovali u ovoj radionici, jer je među njima zapošljavanje konstantan i za sada nerješiv problem.
Psihologinja Sučić Šantek je ukratko opisala rad Savjetovališta te je rekla:
– Savjetovanja su individualna i grupna, a usmjerena su na prevladavanje različitih poteškoća povezanih s akademskim postignućem, odnosima s drugima, anksioznošću, depresijom itd." Pri tome nisu zaboravljeni ni studenti s invaliditetom i oni nam se obraćaju s punim povjerenjem: prije upisa na željeni studij, na početku studiranja ili u bilo kojem trenutku kad procijene da im je potpora potrebna. To između ostaloga znači da im se, ako je potrebno, može osigurati prilagođen način praćenja nastave i polaganja ispita.
Naime, svakom studentu koji im se obrati, sveučilište nastoji osigurati odgovarajuću prilagodbu.
– Nekima je potrebna podrška u vidu asistivne tehnologije, nekima i financiranje nastavne asistencije u većem opsegu no što ju kolege mogu ponuditi. – pojasnila je naša sugovornica te je dodala :
– Posebno smo zahvalni Udruzi slijepih koja nam je pomogla pri angažiranju videćih pratitelja za dvoje studenata s teškoćama vida.
Kad god je moguće, savjetovalište osigurava diskreciju i potiče na samozastupanje. Grupa za podršku mjesto je međusobne razmjene i povezivanja. Upravo zato su se domaćinima predstavile tri studentice psihologije.
Penelopa Fantulin polaznica je prijediplomskog studija, Marija Marković je na diplomskom, a Vinka Pera na prijediplomskom studiju. One su govorile o ljepotama i teškoćama studentskog života u tuđem gradu i o vlastitim nastojanjima da te teškoće prevladaju, V. Pera kao osoba bez invaliditeta, M. Marković kao slabovidna osoba i P. Fantulin kao osoba s poteškoćama u kretanju.
Također su odgovarale na pitanja o studiju, mogućnostima zapošljavanja i željenim radnim mjestima. Budući da su sve tri ostavile dubok dojam na svoje domaćine, napose zbog snage i ozbiljnosti, a ne manje zbog očite riješenosti da ni dugotrajna oštećenja ne spriječe njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu, čini se kako im je uspjeh zagarantiran.
Cijeli sat je prošao u ugodnom razgovoru o životu slijepih i o studentskom životu, napose životu studenata s poteškoćama te o studiju psihologije i o radu psihološkog savjetovališta.
Zatim su slijepi pikadisti poučili gošće kako se igra govorni pikado, a jesu li ih kasnije i pobijedili u igri, možda ćemo otkriti u nekoj drugoj prigodi.
Napomenimo još da je susretom sa slijepima Studentsko
savjetovalište iz akademske zajednice iskoračilo u blisko
susjedstvo te su, osim obostranog uživanja, postavljeni temelji
za suradnju na budućim događanjima i projektima.
Izdvojeno
-
Susrete s papom Franjom pamti i monsinjor Želimir Puljić, nadbiskup u miru. Njegove su geste, poručuje Puljić, od samoga početka bile znakovite.
-
Šećer je svuda - od očitih izvora poput slatkiša i gaziranih pića do skrivenih izvora kao što su umaci, kruh i "zdravi" međuobroci.
-
Papa Franjo preminuo je jutros, a jednu od svojih posljednjih privatnih audijencija održao je 9. travnja u rezidenciji Casa Santa Marta u Vatikanu, gdje se susreo s britanskim kraljem Charlesom i kraljicom Camillom povodom njihove 20. godišnjice braka.
-
Bazilika sv. Marije Velike, u kojoj je papa Franjo odlučio biti pokopan, impozantna je crkva iz 5. stoljeća u srcu Rima u kojoj se već nalaze grobnice sedmorice papa.
Reci što misliš!