od 1. listopada 2023.
Prof. dr. sc. Josip Faričić novi je rektor Sveučišta u Zadru
Na redovitoj sjednici Senata Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić izabran je za rektora Sveučilišta u Zadru za mandatno razdoblje od 1. listopada 2023. do 30. rujna 2027. godine.
Prof. dr. sc. Josip Faričić završio je studij geografije i povijesti na Filozofskom fakultetu u Zadru Sveučilišta u Splitu 1998., poslijediplomski studij Geografske osnove prostornog planiranja i uređenja na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu stjecanjem magisterija znanosti 2003., a na istom fakultetu stekao je i doktorat znanosti 2006.
Redoviti je profesor u trajnom izboru na Odjelu za geografiju Sveučilišta u Zadru. Predaje više temeljnih i izbornih kolegija na prijediplomskom, diplomskom i doktorskom studiju. Autor je znanstvenih radova i urednik više knjiga i zbornika radova iz područja kartografije te historijske, regionalne i pomorske geografije.
Od 2008. do 2011. bio je pročelnik Odjela za geografiju, a od 2011. tri mandata je obnašao funkciju prorektora Sveučilišta u Zadru.
Prof. dr. sc. Josip Faričić je redoviti član Europske akademije znanosti i umjetnosti sa sjedištem u Salzburgu od 2014. godine. Od 2019. član je Znanstvenog vijeća za turizam i prostor Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Povjerenstva za standardizaciju geografskih imena Republike Hrvatske.
K tome, član je više nacionalnih tijela, upravnih vijeća i povjerenstava u sustavu znanosti, visokog obrazovanja i kulture te član Hrvatskoga geografskog društva, Hrvatskoga kartografskog društva i Matice hrvatske.
Rektorici Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijani Vican drugi četverogodišnji mandat završit će 30. rujna 2023.
Vezane vijesti
-
En primeur 2.0 je pred vratima! S nestrpljenjem iščekujemo prve ovogodišnje mlade paške sireve, sezona 2025.!
-
U srijedu 12.03.2025. od 19 sati do 2 ujutro u studentskom klubu Božo Lerotić zaigrajte Dungeons and Dragons i druge društvene igre (Pictionary, Catan, Čovječe ne ljuti se, Alias, Uno, itd.).
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 40-godišnjim hrvatskim državljaninom, kojeg se sumnjiči za kazneno djelo prijevare.
Izdvojeno
-
Šparoge mogu biti ukusan prilog drugim jelima – dovoljno ih je kratko ispeći u pećnici sa solju i paprom i malo ulja, a potom poslužiti s naribanim parmezanom.
-
Voda pruža dodatni otpor tijekom vježbanja, što znači da tijelo troši više energije, a samim time se brže sagorijevaju kalorije
-
Do kraja tjedna i na moru promjenjivo. Najmanje kiše past će vjerojatno u nedjelju, a još u petak će lokalno na sjevernom Jadranu biti obilna i praćena grmljavinom
-
Dan žena ove godine obilježile su i članice Udruge turističkih vodiča Zadra Donat. Petnaest vodičica predstavilo je četrnaest žena iz zadarske prošlosti koje su bile važne, činile razliku, pomagale, umjetnički se izražavale…
Reci što misliš!