#covid-19
Istraživanje pokazalo da omikron manje uspješno napada pluća
Britansko istraživanje pokazalo je da bi varijanta koronavirusa omikron mogla biti manje uspješna u napadu na pluća od ranijih varijanti virusa koji izaziva bolest covid-19.
Studija Instituta za terapijsku imunologiju i zarazne bolesti Cambridge zaključila je da mutacije na šiljcima virusa, zbog kojih omikron može izbjeći antitijela, također mogu ograničiti način na koji se virus replicira u plućima što je povezano s razvojem teškog oblika bolesti.
"Ovi zaključci ukazuju na to da je omikron razvio sposobnost izbjegavanja imunog sustava, no istodobno je ugrožena njegova sposobnost replikacije i njegova patogenost", navodi se u sažetku studije.
Voditelj studije Ravi Gupta, profesor kliničke mikrobiologije na Cambridgeu, rekao je da su pred nama izazovi unatoč naizgled pozitivnim zaključcima studije.
Na Twitteru je napisao: "Što sve ovo znači? Učinkovita infekcija plućnih stanica mogla bi korelirati s ozbiljnošću plućne bolesti. Sinciciji, višejezgrene stanice, često se vide u respiratornim tkivima uzetim nakon teške bolesti. Delta je bila vrlo uspješna u infekciji plućnog tkiva i stvaranju teškog oblika bolesti, za razliku od omikrona. Potrebno je daljnje istraživanje".
"Da sažmemo - ovaj rad sugerira da je omikron postao otporniji na imunitet, ali da njegova svojstva povezana s napredovanjem bolesti mogu biti u određenoj mjeri oslabljena. Značajno širenje omikrona ipak predstavlja veliki izazov za javno zdravstvo."
Rezultati istraživanja objavljeni su nakon što je medicinska savjetodavna skupina SAGE u Britaniji izdala ažuriranu procjenu i rekla da je "gotovo sigurno da u Engleskoj sada postoje svakodnevno stotine tisuća novih infekcija omikronom", što je potaknulo izvješća da bi stroža pandemijska ograničenja mogla biti uvedena nakon Božića.
Vezane vijesti
-
Novi Zeland je u utorak odgodio planirano otvaranje međunarodne granice zbog širenja omikrona diljem svijeta, a nekoliko zemalja je ponovo pribjeglo epidemiološkim mjerama poput održavanja fizičkog razmaka.
-
Još prije nekoliko tjedana stručnjaci za zarazne bolesti predviđali su da će 2022. godine zemlje početi suzbijati pandemiju koronavirusa nakon što pretrpe niz valova zaraza od alfe, bete, game i delte, ali je nova omikron varijanta, koja je dobila zamah u Europi i Sjedinjenim Državama, potencijalno ugrozila te prognoze.
-
Brojne vlade brzo su reagirale na pojavu nove varijante koronavirusa s velikim brojem mutacija kako bi spriječile masovnije širenje zaraze, javlja u nedjelju AFP i dodaje da je Australija već zabilježila prve slučajeve južnoafričke varijante te da je Izrael zatvorio granice za strane državljane.
-
Kina bi se mogla suočiti s više od 630.000 slučajeva zaraze COVID-19 dnevno ako odustane od politike nulte tolerancije ukidanjem ograničenja putovanja i prikloni se zapadnim pristupima, pokazalo je istraživanje matematičara sa Sveučilišta u Pekingu.
Izdvojeno
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
Reci što misliš!