#ekologija
Francuska zabranjuje plastičnu ambalažu za većinu voća i povrća
Francuska će od 1. siječnja 2022. godine zabraniti upotrebu plastične ambalaže za gotovo sve voće i povrće, nastojeći smanjiti količinu plastičnog otpada, priopćilo je u ponedjeljak ministarstvo okoliša.
Primjenjujući zakon iz veljače 2020., vlada je objavila popis od tridesetak vrsta voća i povrća koje će se od 1. siječnja morati prodavati bez plastične ambalaže. Na popisu su, među ostalim poriluk, patlidžan i rajčica te jabuke, banane i naranče.
"U svakodnevnom životu koristimo nevjerojatnu količinu plastike za jednokratnu upotrebu. Cilj zakona o kružnoj ekonomiji je smanjenje korištenja plastike za jednokratnu upotrebu i češće korištenje, odnosno njezina zamjena drugim materijalima ili ambalažom za višekratnu upotrebu i recikliranje", stoji u priopćenju ministarstva.
Procjenjuje se da se trenutačno oko 37 posto voća i povrća prodaje u plastičnoj ambalaži te se očekuje da će se ovom mjerom spriječiti korištenje više od milijarde komada beskorisne plastične ambalaže godišnje.
Predsjednik udruge francuskih prodavača voća Francois Roch rekao je da će prijelaz na kartonsku ambalažu biti prilično težak u tako kratkom razdoblju.
"Istodobno, problem predstavlja komadna prodaja voća i povrća jer ga mnogi kupci 'pipkaju' i dodiruju, a prodavači to ne vole", rekao je. Zabrana pakiranja dio je višegodišnjega vladina programa čiji je krajnji cilj postupno izbacivanje plastike iz upotrebe.
Godine 2021. Francuska je zabranila upotrebu plastičnih slamki, šalica i pribora za jelo, kao i kutija od stiropora u koje se pakira hrana.
Rezano voće i ograničen broj delikatnih vrsta voća i povrća zasad se još uvijek mogu prodavati u plastičnoj ambalaži, no i to će se ukinuti do kraja lipnja 2026.
Plastična ambalaža će do kraja lipnja 2021. biti zabranjena za pakiranje cherry rajčica, mahuna i breskvi, a do kraja 2024. za endiviju, šparoge, gljive, neke vrste salata i začinskog bilja, kao i za trešnje.
Do kraja lipnja 2026. bez plastične ambalaže morat će se prodavati i maline, jagode i ostalo delikatno bobičasto i slično voće.
Od siječnja 2023. Francuska će zabraniti i upotrebu jednokratne ambalaže za jelo u restoranima brze hrane koja se konzumira na licu mjesta.
Vezane vijesti
-
Pariz je godinama bio jedan od gradova s prekomjernim zagađenjem zraka pa sada glavni grad Francuske želi poboljšati klimu grada sadnjom 170.000 novih stabala.
-
Direktor pulske tvrtke Jadran metal Edi Pavletić tvrdi da iza cjelokupnog skupljanja PET ambalaže stoji kriminal i izvlačenje novca
-
U ovogodišnjem izdanju ekološkoga projekta „Od izvora do mora“ koji organiziraju Coca-Cola, Konzum, Jutarnji list i Udruga gradova sudjelovat će 30 gradova, među kojima je i Grad Benkovac.
-
Varaždin je proglašen Europskim gradom stabala 2024., a riječ je o priznanju, odnosno nagradi koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima, rekao je u petak gradonačelnik Neven Bosilj.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!