Medicina
Znanstvenici sveučilišta Minnesota uzgojili novo srce
Novim postupkom smanjila bi se i vjerojatnost da će organizam odbaciti novi organ
Mogućnost stvaranja zamjenskog srca za najbolesnije pacijente mogla bi nam biti korak bliže, bude li se novo istraživanje na laboratorijskim štakorima moglo ponoviti i na ljudima.
Istraživači sa sveučilišta Minnesota uspjeli su stvoriti srce koje kuca, koristeći se vanjskom strukturom mrtvoga srca štakora u koje su ubrizgali srčane stanice drugog štakora.
O svojem su istraživanju izvijestili u časopisu Nature Medicine, prenosi CNN.
Umjesto pokušaja uzgoja potpuno novog srca uporabom matičnih stanica, primjenjen je postupak u kojemu se od mrtvoga srca ostavlja samo vanjska bijela, želatinozna ovojnica. Kao sredstvo za odstranjenje stanica korištena je obična sapunica.
Obnova srca počinje ubrizgavanjem novih srčanih stanica mladog štakora, koje se pumpaju kroz srce. Uz posebno tretiranje novih srčanih stanica i uporabu pacemakera kojim ih se 'uči' pumpati, stručnjaci Centra za kardiovaskularnu reparaciju sveučilišta Minnesota pod vodstvom prof. Doris Taylor, uspjeli su nakon dva tjedna dobiti srce koje kuca, obnovivši njegovo unutarnje tkivo.
Novo srce radi samo s dva posto kapaciteta, a o njegovu stvaranju izvijestili su svi američki mediji, ističući kako ono pruža novu nadu za liječenje srčanih bolesnika u budućnosti.
Taylor je izjavila kako su već počeli eksperimentirati sa svinjskim srcima koja su po veličini slična ljudskima i koriste se za zamjenske dijelove kod nekih srčanih pacijenata.
Cilj je povećati broj opcija za srčane pacijente. Malo je vjerojatno da bi organizam odbacivao organ uzgojen iz vlastitih stanica.
Isti postupak moguće je primjeniti i kod jetre i drugih organa, kazali su stručnjaci, ocjenjujući da bi do uspješne primjene otkrića stručnjaka iz Minnesote moglo proteći desetak godina.
U SAD je 2006. godine izvedeno 2.192 transplantcija srca, a još četiri do pet tisuća ljudi trebalo je transplantaciju, no nisu je mogli dobiti zbog nedostatka davatelja.
Vezane vijesti
-
Dva liječnička tima iz zagrebačkih bolnica Merkur i KB Dubrava, te jedan tim iz Beča, u splitskoj bolnici Firule najprije su eksplantirala sve organe davatelja, mladića koji je poginuo u prometnoj nesreći
-
Vjeruje se kako je Demi Brennan prva osoba koja je u potpunosti prihvatila donirani organ i to do mjere da joj se promijenio čitavi imunloški sustav
-
Trenutačno u Hrvatskoj na darivanje organa čeka oko 800 osoba, a najviše ih čeka bubrege
-
Ministar Ljubičić je naglasio da će se ulaskom Hrvatske u Eurotransplant vrijeme čekanja na presađivanje organa uvelike skratiti
Izdvojeno
-
Iako smo skloni gastritisom nazvati svaku bol u gornjem dijelu želuca, riječ je o posebnom stanju čija se dijagnoza potvrđuje histološkim pregledom tkiva.
-
Tri školska sindikata koja su u subotu održala prosvjed u Zagrebu zbog nezadovoljstva novim Zakonom o plaćama te sustavom ocjenjivanja poručila su da se njihovi koeficijenti moraju redefinirati i da se mora odustati od postojećeg koncepta ocjenjivanja njihova rada jer je neprovediv.
-
Iako se može djelovati kao jednostavna mjera za izbjegavanje bakterijske kontaminacije, iza ove prakse je više nego što se čini na prvi pogled.
-
Trasa utrke je uz samu obalu, pružajući sudionicima priliku da uživaju u predivnom ambijentu i jedinstvenom božićnom ugođaju našeg grada.
Reci što misliš!