Događaji

Dubravko Klarić

Roditelji će ovisnike slati na prisilno liječenje

Roditelji će ovisnike slati na prisilno liječenje

Predstojnik Vladina ureda za suzbijanje zloporabe droga govori o prijedlogu kaznenog zakona

Ako je suditi prema novom prijedlogu kaznenog zakona po kojem osobe zatečene u posjedovanju droge ne bi bile kazneno već prekršajno gonjene, i to uz popratne mjere poput liječenja, savjetovanja ili dobrotvornog rada, uživatelji opijata zatečeni u posjedu droge za vlastitu upotrebu konačno će moći odahnuti, ali ako se opetovano ogriješe o zakon zbog istog krimena, boravak iza zatvorskih rešetaka im ne gine, piše slobodnadalmacija.hr

Građani, pak, na tu odluku gledaju negativno jer strahuju da eventualnu ovisnost o drogama kod vlastite djece uz takve blaže kazne neće moći suzbiti ili zaustaviti, posebice zato što dosadašnje policijske statistike svjedoče o tome da se u zatvoru više “redaju” ovisnici od njihovih dilera.

Međutim, stručnjaci kažu kako bojazni zapravo ne treba biti jer nema ni govora o dekriminalizaciji droga, a i dileri ovim zakonom neće doći na svoje jer preprodaja, pa makar i jednog jointa, i dalje je teži oblik kaznenog djela za koji je propisana minimalna kazna od tri godine zatvora.

- Postoji niz argumenata za i protiv ovog prijedloga zakona, ali nema govora o dekriminalizaciji. Štoviše, dosadašnja praksa je pokazala da roditelji koji muku muče s djecom ovisnicima ne mogu prisilno smjestiti djecu na liječenje, dok će novim zakonom to biti omogućeno, a odluku prekršajnog suda koji bude odredio mjeru liječenja ili savjetovanja, ovisnik neće moći izbjeći.

Sud će ih kontrolirati, a tko ne bude poštovao dosuđenu sankciju, ide u specijaliziranu zatvorsku bolnicu na nekoliko mjeseci. Točnu “gramažu” koja će prekršajno biti kažnjavana odredit će Ministarstvo zdravstva – pojasnio nam je Dubravko Klarić, predstojnik Vladina Ureda za suzbijanje zloporabe droga.

Klarić drži da zakon iz domene protiv zdravlja ljudi neće moći zlorabiti dosad registrirani dileri koji budu zatečeni u posjedu dopuštene “gramaže” droge. A činjenicu da su okorjeli recidivisti, s više od 200 kaznenih djela iz različitih domena, više na ulici nego u zatvoru Klarić pojašnjava kako je toj “ranijoj“ slobodi kumovalo zatvorenikovo pravilno ponašanje za boravka iza rešetaka, o čemu odlučuje Uprava za zatvorski sustav.

-Ako je netko dosad već kazneno prijavljivan za zloporabu droga od preprodaje preko uzgoja, nema šanse da se njega, unatoč dopuštenoj “gramaži” koja je kod njega toga trenutka pronađena, prekršajno prijavi. Što se tiče ovisnika koji u kućnoj radinosti uzgajaju indijsku konoplju, oni će svejedno odgovarati i kazneno, i to za uzgoj droge.

Praksa pokazuje i da je DORH pojedine dosadašnje kaznene prijave zbog posjedovanja droge prebacio u prekršaje jer su prekršajni sud i dosuđena kazna puno učinkovitiji od dugotrajnog kaznenog postupka – napominje Klarić, dodajući da će se zauzeti i za pooštravanje prekršajnih kazna koje će, zasigurno, pridonijeti i punjenju proračuna.

Slavko Sakoman, “doktor za ovisnost“, novim zakonom očekuje porast popunjenosti kreveta za odvikavanje. -Liberalniji pristup manipulaciji droga povećava i broj korisnika, pa će i lista registriranih ovisnika dobiti nove brojke. Ali nitko se ne može šetati s drogom jer se posjedovanje droge svejedno ne tolerira, nego kažnjava novčano i nekom drugom sankcijom.

Loše će biti ako dopuštena količina droge za vlastiti posjed za sve vrste droge bude ista jer droge različito djeluju – pojašnjava Sakoman pitajući se kako će netko tko je kupio jeftinije pet kilograma droge za sebe dokazati da je ta droga za njega za duže razdoblje, a ne za preprodaju. U većini europskih zemalja dopuštena količina marihuane za osobnu upotrebu varira, ali ne prelazi 0,10 grama. Dok za ostale teže droge, poput heroina i kokaina, taj limit ne prelazi 0,5 grama.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.