Događaji

Retrovizor

Tjedan u znaku braće Mamić i katastrofe u Grčkoj

 Tjedan u znaku braće Mamić i katastrofe u Grčkoj

Pretres braće Mamić zbog utaje poreza, te kaos i neizvjesnost u Grčkoj uoči nedjeljnog referenduma obilježili su tjedan na izmaku.

Ni ovaj tjedan nije prošao zbog prosvjeda nezadovoljnih građana, te novih optužnica, zbog čega je u sjenu pala proslava druge godišnjice hrvatskog članstva u EU. Marinela Ruškovački... Nismo krivi, sve smo plaćali, namještaju nam premijer i komunistička partija. Poručio je to Zdravko Mamić nakon što je tzv. "porezni USKOK" počeo s pretresom nekretnina u vlasništvu njega, brata mu Zorana, ali i bivšeg Dinamovog direktora Vrbanovića, te jedne osobe iz porezne uprave. Pretraživane su i prostorije kluba, a Mamić je iz Slovenije rekao kako je sve jasno.

"Naravno da se radi o zloupotrebi vlasti, da je ovo direktno naređeno od najvišeg političkog vrha, od premijera."

Tvrdio je i kako ga nitko nije službeno pozvao da se vrati, pa će u Hrvatsku u nedjelju navečer, kako je i planirao. Mamići su ipak za Hrvatsku krenuli u subotu. Privedeni su na obavijesni razgovor, ispitani su u USKOK-u te su odbacili sve optužbe za koje ih se tereti. Danas im je određen istražni zatvor u trajanju od 30 dana zbog opasnosti utjecaja na svjedoke.

Je li grčki premijer Tsipras bio neiskren s pregovaračkim timom eurozone prilikom dogovaranja paketa pomoći kako bi Grčka platila dug MMFu i počela s traženim reformama, ne zna se, no zna se kako se predjednik EK, Jean Paul Juncker, osjećao izdanim od strane grčkog premijera, nakon što je postalo jasno kako Atena neće platiti prvu ratu duga. Juncker je grčkom narodu obećao da ih neće napustiti.

Tsipras ih je pozvao da na referendumu zaokruže "ne" za predloženi paket pomoći. Iako se činilo kako potporu svog naroda ima, kako je tjedan odmicao, ankete su pokazivale kako sve više Grka ipak planira zaokružiti "da". Grčko gospodarstvo u velikim je problemima,baš kao i hrvatsko, ako se pita HDZ, koji je početkom tjedna predstavio dijelove svog plana za gospodarski oporavak, ako dođu do vlasti.Naglasak je na reformi javne uprave, povećanju investicija, osnivanju fonda za financiranje poduzetnika te poreznom rasterećenju. Šef stranke, Tomislav Karamarko

 

"Ozbiljna politika pristupa EU fondovima. Ovo do sada je doista neozbiljno".Ni ovaj tjdan nije bio bez podizanja optužnica - ovaj put protiv bivšeg šefa HGK, Nadana Vidoševića.Davor Šuker i kladioničarska mafija bili su jedna od tema Uefinog Izvršnog odbora. Ispituje se je li surađivao s Antom Šapinom koji je osuđen na zatvor zbog namještanja utakmica. Šuker u priopćenju kratak - Šapinu nažalost poznajem, ali utakmice nisam namještao.

Ponuda Visie Croatice za kupnju dijela vlasničkog udjela u Imunološkom zavodu odbijena je. Ministar Vrdoljak kaže kako tvrtka Visia Croatica ne daje nikakvu garanciju.

 

"Na nama je sada, i to sam tražio od uprave, da hitno nađu izvor sredstava iz bilo koje financijske institucije za isplatu zaostalih plaća."Ako se hitno ne pronađe rješenje za radnike kojima nisu isplaćene tri plaće, štrajk je izvjestan. Udruga Franak opet je prosvjedovala. Na Markovom trgu su od zastupnika zatražili da se založe za njih. Katarina Lucić.

"Najbitniji zahtjev je da se obustave ovrhe i deložacije do konačnog rješenja. Također, tražimo da se ljudima hitno zakonskim rješenjem vrate preplaćene kamate, što je utvrđeno presudom Vrhovnog suda i tražimo konačno rješenje valutne klauzule"

Od silnih prosvjeda i afera ne čudi da nikakve euforije oko druge obljetnice članstva u EU nije bilo. Potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić kaže da ipak imamo razloga za slavlje. U intervjuu za Media servis ocijenila je da je to velika i povijesna stvar za Hrvatsku i da smo danas bolja zemlja.

"Nekako pljujemo po vlastitim uspjesima i stalno želimo na neki čudan način gurati sebe kao neuspješan primjer. Nismo neuspješan primjer, uspješan smo primjer".

 

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.