Istraživanje pokazalo
Svaki peti Hrvat svjedok nasilja
Posebno su tragični odgovori na pitanje o tome koliko je danas prisutno nasilje u Hrvatskoj na koje je 72 posto ispitanika izabralo "najtežu kvalifikaciju", jako prisutno
Istraživanje pokazuje kako preko 80 posto Hrvata kaže da se danas susrećemo s raznim oblicima nasilja u Hrvatskoj, a svaka peta osoba zna za neko konkretno nasilje u obitelji ili kod prijatelja.
Najraširenija spoznaja o nasilju je ono koje se događa među djecom. Čak 70 posto ispitanih je kazalo da je čulo ili je su sami svjedočili nasilju među mladima. Nakon toga dolazi nasilje koje muškarci čine nad ženama, pa ono koje odrasli čine nad djecom, a najmanje se spominje ono koje žene čine nad muževima.
U istraživanju koje je proveo Gfk 97 posto ispitanika je reklo kako za nasilje doznaju iz medija, 39 posto od prijatelja, a manji postoci su u okviru šire obitelji ili na radnom mjestu. Posebno su tragični odgovori na pitanje o tome koliko je danas prisutno nasilje u Hrvatskoj na koje je 72 posto ispitanika izabralo "najtežu kvalifikaciju", jako prisutno, dok je svaki četvrti kazao da je "donekle prisutno". Ostala tri odgovora, koja su sugerirala da ima malo nasilja ili nisu mogli procijeniti, dala su samo tri posto ispitanika.
Hrvati smatraju da su u društvu najčešće prisutne prijetnje raznih oblika i ograničenje slobode, dok je manje fizičkog nasilja, seksualnog zlostavljanja i psihičkog maltretiranja. Kao najčešći razlog za nasilje ispitanici su izabrali alkoholizam, drogu i loš odgoj pa tek onda slijedi nezadovoljstvo, netolerancija prema različitima i nezaposlenost.
Ispitanici su iskazali i malu toleranciju prema nasilju. Tako čak 69 posto njih smatra da su neki oblici nasilja nad drugima neprihvatljivi i strogo kažnjivi zakonom, a 28 posto da su neprihvatljivi. Samo tri posto je reklo da su neki oblici nasilja nad drugima prihvatljivi u određenim okolnostima. Hrvati smatraju da policija i socijalne službe mogu najviše pomoći osobama izloženima nasilju, a dodaju i kako je razina zaštita osoba izloženih nasilju prilično neuspješna.
Svjedoci nasilja u Hrvatskoj najčešće bi pozvali policiju, dok bi se 26 posto njih sami upustili u sukob s nasilnikom. Čak 44 posto Hrvata se boji da bi i sami mogli postati žrtvom nekog oblika nasilja.
Vezane vijesti
-
Biskupi su zabrinuti zbog negativnoga utjecaja presude na interpretacije i povijesne prosudbe osloboditeljskog rata Republike Hrvatske
-
Iako ih je suprug i otac dugo maltretirao, majka i sin ga nisu prijavljivali policiji
-
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović istaknuo je u četvrtak odlučnost Vlade u zaštiti žrtava rodnog i obiteljskog nasilja.
-
Unatoč svim naporima Vlade u suzbijanju nasilja na ženama, prošle je godine ubijeno 19, a u prvih osam mjeseci ove godine osam žena, istaknuto je srijedu na obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i u obitelji.
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.