Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
50 posto građana misli da je žrtva kriva za silovanje
U Hrvatskoj, nažalost, ne postoji službeni program prevencije, kao ni program školske naobrazbe o seksualnim pravima
U više od 60 posto prijavljenih slučajeva žrtve seksualnog nasilja maloljetne su osobe, istaknuto je na okruglom stolu 'Uvođenje prevencijskih programa protiv seksualnog nasilja u škole' povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 25. studenog, koji su organizirali Centar za seksualna prava - Ženska soba.
Predstavnici Ministarstva zdravstva i Ministarstva obrazovanja, iako su više puta pozivani na sudjelovanje, pozivu se nisu odazvali. Imajući u vidu porazne podatke zbog kojih su na okruglom stolu i prozvani, jasno je zašto nitko od njihovih predstavnika nije smogao hrabrosti suočiti se s tim. 'Takav odnos državnih institucija prema rečenoj temi nije ni iznenađujući ni novi', zaključila je u uvodu koordinatorica Ženske sobe Maja Mamula, dodavši kako je u Hrvatskoj godišnje zlostavljano 300 tisuća žena, a da se prema istraživanjima na jedno prijavljeno silovanje, događa 15 do 20 onih koje žrtve što iz neznanja, što iz straha (prvog i najvećeg problema) nisu prijavile.
Prema statistikama Ministarstva unutarnjih poslova najčešće su žrtve seksualnog nasilja maloljetne osobe - čak 60 posto, a najčešća dobna skupina počinitelja između 19 i 29 godina, te iznad 60 godina. Prema podacima Vijeća Europe seksualno je zlostavljano svako peto dijete (20 posto) a u čak 70 -85 posto slučajeva počinitelj je poznat. Što se Hrvatske tiče, seksualno nasilje cijelo prošlo desetljeće ne pokazuje znakove opadanja ni smanjivanja. Aktivnost države da se kvalitetno pozabavi tim pitanjem, putem usvajanja raznih prijedloga nevladinih organizacija (nažalost jedinih zaista aktivnih 'generatora' rečenih programa i protokola), ali i službenih protokola sastavljenih od vlastitih odbora, primjerice onog o ravnopravnosti spolova Sabora RH kojem je na čelu saborska zastupnica, također i jedna od sudionica okruglog stola, Gordana Sobol ravna je nuli.
Naime, praktički, u Hrvatskoj ne postoji službeni program prevencije, kao ni program školske naobrazbe o seksualnim pravima. 'Iako je 'protokol o prevenciji, naobrazbi i postupanju kod slučajeva seksualnog nasilja' odavno dovršen i dugo 'sjedio' na stolu pred Vladom koja ga nije niti stavila na razmatranje, nadam se i apeliram na novu Vladu koja će poslije izbora sjesti u fotelje na Markovom trgu, da rečeni protokol usvoji već na svojoj prvoj ili drugoj radnoj sjednici jer apsolutno nema nikakvog razloga da to ne učine, a tisuće razloga da se napokon toga prihvate i 'protokol' usvoje - rekla je Sobol.
Napomenula je također kako podupire i sudjeluje u naporima i radu svih nevladinih organizacija koje se bave prevencijom seksualnog, ali i bilo koje druge vrste nasilja, ali da bez ozbiljnog zauzimanja države da po ovom pitanju aktivno djeluje, i to donošenjem službenih akata, praktički se ne može ništa kvalitetno napraviti na smanjivanju poraznih statističkih podataka s kojima je Hrvatska suočena.
U needuciranosti je najveći problem - iz nje i proizlazi podatak o 15 neprijavljenih silovanja na samo jedno prijavljeno, iz neznanja se rađa sram da se počinitelja prijavi zbog straha od stigmatizacije, a tome u prilog govori i nevjerojatan podatak da 50 posto ispitanika u Hrvatskoj nedavnom istraživanju nevladine organizacije CESI misli kako je kod silovanja vjerojatno 'žrtva, na ovaj ili na onaj način, sama to tražila - zaključak je današnjeg okruglog stola, uz poziv cijeloj javnosti da se zainteresira i priključi predstojećem 16-dnevnom aktivizmu koji u svijetu prati Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Vezane vijesti
-
Istraživanjem "Dječje siromaštvo i strategija nošenja sa siromaštvom kućanstava u Hrvatskoj" obuhvaćeno je 207 kućanstava i anketirano 99 djece. U projektu su pod vodstvom Paula Stubbsa sudjelovali sociolozi i ekonomisti.
-
-
-
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.