Biznis

Dionice

Zagrebačka burza: Crobex najniži od kraja studenoga

Zagrebačka burza: Crobex najniži od kraja studenoga

Sve najlikvidnije dionice na Zagrebačkoj burzi danas su bile u velikom minusu

Loše raspoloženje na globalnim tržištima zahvatilo je danas i Zagrebačku burzu, a oštra korekcija cijena dionica rezultirala je velikim gubitkom Crobexa.

Crobex indeks potonuo je danas 4,83 posto, na 4.613 bodova - najnižu razinu od 28. studenoga lani.

"Crobex je pao ispod 200-dnevnog pomičnog prosjeka. Ako se njegov pad potvrdi i sljedećih dana, tehnički gledano, to će biti signal njegovog dugotrajnijeg negativnog trenda", kaže Hrvoje Stojić, voditelj Ekonomskih istraživanja u Hypo-Alpe-Adria grupi.

Na burzi je vladalo vrlo loše raspoloženje. Na ekranima brokera cijeloga dana prevladavala je crvena boja. Analitičari to povezuju sa zbivanjima na svjetskim burzama, gdje cijene padaju pod utjecajem financijske krize, očekivanja recesije u SAD-u i skupe nafte.

"Gotovo da nema dionice koja danas nije zabilježila pad cijene. Definitivno je to odraz zbivanja na stranim burzama; primjerice Dax indeks Frankfurtske burze u jednom trenutno bio je u minusu više od sedam posto", ocjenjuje Stojić.

Današnja burzovna zbivanja Stojić povezuje i s rasprodajom dionica od strane inozemnih ulagača koji ulažu na burze u ovoj regiji. "U ovakvim uvjetima na globalnim tržištima takvi ulagači rješavaju se imovinskih klasa poput dionica tvrtki s tržišta u razvoju bez imalo sentimenta. U takve se ubrajaju i dionice hrvatskih kompanija, kojima se ionako trguje uz visoku premiju", kaže Stojić.

Gledajući odnos cijene i zarade po dionici, on je kod hrvatskih dionica trenutno oko 30, dok je na istočnoeuropskim burzama ispod 15, pojašnjava Stojić.

Sve najlikvidnije dionice danas su bile u velikom minusu. Dionica Ine, s prometom od 14,3 milijuna kuna, potonula je za 4,2 posto, zaključivši trgovanje na 2.500 kuna. Dionica HT-a, s prometom iznad 13 milijuna kuna, utonula je u minus od 3,9 posto.

Značajan gubitak među dionicama s najvećim prometom bilježi i dionica Instituta građevinarstva Hrvatske (IGH), koja je potonula gotovo sedam posto. Njome je ostvareno 10,5 milijuna kuna prometa.

Značajnije gubitke pretrpjela je i povlaštena dionica Adrisa, u visini od 7,5 posto te Ericssona Nikole Tesle za 5,5 posto.

Od rijetkih dobitnika ističe se dionica TLM-a, koja je danas ponovno uvrštena u burzovnu kotaciju, Njezina cijena ojačala je 10,4 posto, na 180 kuna.

Trgovina sa čak četiri dionice bila je obustavljena zbog značajnog pada njihovih cijena, i to Božjakovine, IPK Kandita, Maistre i Jadran tvornice metalnog namještaja.


Reci što misliš!