Oprez je neophodan
Banke dižu naknade za podizanje gotovine na bankomatima
Povodom dojave čitatelja da je banka Raiffeisen povećala naknadu za podizanje gotovine na bankomatima sa 10 na 20 kuna istražili smo koliko smo prisiljeni platiti za uslugu koju koristimo kada nam bankomat matične banke nije u blizini
Iako svi znamo da banke naplaćuju naknadu kada novac s tekućeg računa podižemo preko bankomata drugih banaka, često nas iznenadi iznos naplaćene naknade. To je zato što banke prilikom izračuna naknade koriste formule koje uključuju fiksni i varijabilni dio. Uz to, u posljednje vrijeme učestalo mijenjaju uvjete, uglavnom na gore.
Kod podizanja gotovine na bankomatima drugih banaka naknadu uvijek naplaćuje matična banka,
a ne banke čiji bankomat koristite. Visinu naknade određuje samostalno
svaka banka, a ona ovisi o bilateralnim ugovorima među bankama te o
razmjenskim naknadama između kartičnih kuća.
Budući da se naknade koje banke naplaćuju svojim klijentima prilično
razlikuju očigledno je da, osim što troškove prema kartičnim kućama
prebacuju na klijente, neke od njih na ovoj usluzi prilično dobro
zarađuju. Banke kod manjih transakcija u pravilu naplaćuju samo minimalnu fiksnu proviziju, koja se kreće od 10 do 25 kuna, a kod podizanja većih iznosa uzimaju od jedan do dva posto od iznosa transakcije. Tako, primjerice ako podižete 2.000 kuna, naknada može iznositi do 50 kuna.
Među najvećim bankama, svoje klijente najviše 'dere' Societe Generale Splitska banka, koja naplaćuje minimalno 25 kuna po transakciji ili dva posto od iznosa transakcije.
Trenutačno najbolje prolaze klijenti Zagrebačke banke,
koja ima najrašireniju bankomatsku mrežu u Hrvatskoj s preko 800
bankomata. Za podizanje gotovine s tuđeg bankomata ZABA im uzima
minimalno 10 kuna odnosno jedan posto od iznosa transakcije.
Blagonaklona prema svojim klijentima je i Privredna banka Zagreb, koja naplaćuje najmanje 10 kuna uvećano za 0,4 posto od iznosa transakcije.
Među povoljnijima trenutačno je i banka Erste,
koja ima dvije tarife kod podizanja gotovine na tuđim bankomatima.
Klijenti banke Erste nešto će povoljnije proći (10 kuna + 0,3 posto od
iznosa transakcije) ako odaberu bankomat unutar MBU mreže, koju čine
bankomati 18 manjih banaka označeni MBU oznakom. Ako se pak odluče
podizati gotovinu na bankomatima izvan MBU mreže, platit će 12 kuna plus
0,4 posto po transakciji.
Vezane vijesti
-
Paralelno s razvojem tehnologije, banke, jednako kao i kriminalci, razvijaju svoje metode zaštite i koriste se sve sofisticiranijim sustavima da bi mogućnost krađe identiteta svele na minimum
-
U zapadnoj Europi ima 736 bankomata na milijun stanovnika, a u regiji srednje i istočne Europe 278 bankomata na milijun ljudi
-
Korisnicima kartica iz HUB-a savjetuju da PIN drže u tajnosti, a karticu uvijek odvojenu od PIN-a te da ju ne ostavljaju bez nadzora trećim osobama, primjerice kod plaćanja računa u restoranima
-
Banke u Hrvatskoj su u 2017. godini iskazale bruto dobit iz poslovanja u ukupnom iznosu od 4,15 milijardi kuna, što je za oko trećinu manje nego godinu ranije, pokazuju najnoviji podaci koje je objavila Hrvatska narodna banka (HNB)
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.