Biznis

Porast broja zaposlenih u industriji kože i obuće

Porast broja zaposlenih u industriji kože i obuće

Industrija kože i kožnih proizvoda u posljednjih nekoliko godina bilježi kontinuiran rast te pozitivne trendove u svim segmentima poslovanja. Velike su mogućnosti zapošljavanja u ovom sektoru s obzirom na sve značajnije greenfield investicije u posljednjih nekoliko godina, priopćeno je iz HGK.

 

Investicije su se dogodile većinom u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji u kojima ova industrijska grana zapošljava više od 75 % od ukupnog broja zaposlenih u kožarsko-prerađivačkoj industriji Hrvatske.

Uz strane investicije, pozitivne pomake bilježe i hrvatske tvrtke koje zahvaljujući kontinuiranim ulaganjima u proizvodne pogone, stručnom usavršavanju zaposlenika, marketinškim aktivnostima te nastupima na međunarodnim sajmovima, imaju svoje kupce na domaćem i stranom tržištu.

„HGK je aktivno uključena te pomaže gospodarstvenicima svim raspoloživim resursima u organiziranju tematskih skupova, na kojima je moguće ostvariti suradnju putem udruživanja i razmjene ideja te putem sajmova na ino-tržištu, na kojima tvrtke (uz sufinanciranje HGK i druge vrste potpore) dobivaju solidnu platformu za distribuciju i promociju svojih proizvoda na potencijalno tržište.

HGK je tako organizirala i 2. Regionalni skup kožara i obućara 'Obrazovanje stručnih kadrova za područje proizvodnje kože, obuće i galanterije', na kojemu je javnost upoznala s problemom nedostatka srednjoškolaca i studenata zainteresiranih za obrazovanje u području obrade kože i izrade proizvoda od kože", rekla je stručna suradnica Sektora za industriju HGK Branka Prišlić.

Predložene su i mjere za rješavanje problema, poput proglašavanja zanimanja deficitarnim radi malog broja upisanih učenika, kako bi se osiguralo stipendiranje gospodarstvenika, lokalne zajednice i obrazovanja pri ulaganju u materijalnu opremljenost radionica i specijaliziranih učionica.

Nadalje, u svim je programima nastave potrebno povećanje broja sati praktične nastave na razini srednjoškolskog obrazovanja, radi stjecanja znanja i vještina u radu te uvođenja modela učenja na radnome mjestu, kako bi učenike približili poslu.

Potrebno je uspostaviti i optimalnu mrežu programa kože u strukovnim školama, a koji se temelje na analizi i procjeni regionalnih razvojnih gospodarskih potreba te na procjeni materijalnih i kadrovskih uvjeta u školi, priopćila je HGK. Hrvatska kožarsko-prerađivačka djelatnost ima dugu proizvodnu tradiciju te je u svijetu kožarstva i obućarstva priznata kao tradicionalno kvalitetan proizvođač, pri čemu su najznačajniji naručitelji uslužnih poslova (obuće) s EU tržišta, dodaje se u priopćenju HGK.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.