Careers in White
Odljev mozgova ne prestaje: U Splitu obavljena regrutacija liječnika i sestara
Deseci splitskih liječnika, medicinskih tehničara i sestara i drugih profila zdravstvene struke očito vrlo ozbiljno razmišljaju o nastavku karijere negdje u inozemstvu: na sajmu 'Karijera u bijelom' ('Careers in White') odazvali su se pozivu na regrutaciju specijaliziranih agencija koje im pronalaze novi posao u Europskoj uniji, mahom Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Irskoj i Skandinaviji.
U samo tri godine preko ovog sajma koji se održava u četiri najveća hrvatska grada u inozemstvo je otišlo preko pet stotina zdravstvenih radnika, a po interesu na ovogodišnjem splitskom izdanju - nakon kojega će se isti događaj organizirati u subotu u Rijeci i nedjelju u Zagrebu - čini se da se odljev kadrova neće tako skoro smanjiti.
'Prikupljamo njihove dokumente, unosimo podatke u bazu i dajemo im sve potrebne informacije', kazao nam je u ime organizatora Toni Lozančić, inače specijalizant anesteziologije u KBC-u Split. Po njegovim podacima, medicinske sestre i tehničari najčešće traže posao u Velikoj Britaniji, Irskoj i Njemačkoj, a liječnicima su posebno primamljive zemlje poput Švedske, Norveške i Danske.
'Neke agencije čak osiguravaju i šestomjesečne intenzivne tečajeve skandinavskih jezika za cijelu obitelj, za vrijeme kojih su plaćeni smještaj i prehrana te pomoć u pronalasku posla za bračnog partnera', objašnjava Lozančić.
U propagandnim materijalima koje agencije dostavljaju liječnicima objašnjava se da upravo u skandinavskim zemljama mjesečne plaće liječnika specijalista mogu dosegnuti i 12,5 tisuća eura, u Francuskoj i Njemačkoj do 10,5 tisuća. Medicinske sestre u većini ponuđenih država mogu zaraditi do 2.200 eura mjesečno i tvrdi se da one rastu ovisno o iskustvu i specijalizaciji.
Na splitskoj regrutaciji, osim uobičajenih ponuda za informacije, našlo se i nekoliko konkretnih oglasa za posao dermatologa, radiologa patologa, oftalmologa, psihijatara i kardiologa u Švedskoj i Norveškoj; početna plaća iznosila bi im šest tisuća eura uz dodatno plaćena dežurstva i troškove.
Da su hrvatski zdravstveni radnici na cijeni, za tportal su potvrdile Britanke Shannon i Maria, koje su na štandu tvrtke HLC Permanent vabile liječnike i sestre za odlazak na Otok. 'Ondje je dramatičan nedostatak kadra, a mi smo u kontaktu sa svim glavnim javnim i privatnim ustanovama u zemlji. Kandidati se zanimaju za plaću koja se nudi, ali još više za mogućnost napredovanja u struci i nastavak obrazovanja', kazale su nam.
Lidija Kopecki iz 'Careers in White Hrvatska' tvrdi da u proteklih nekoliko godina nije zabilježena baš nijedna negativna povratna reakcija stručnjaka koji su sreću potražili znatno sjevernije od hrvatskog zdravstvenog sustava. Što je obećano, to se i dobije.
Da ne bi bilo zabune, regrutiranje liječnika i sestara za poslove na sjeveru Europe nije specifičnost Hrvatske: na isti način oni već godinama odlaze iz zemalja poput Španjolske, Portugala, Italije, Grčke ili Mađarske. Nakon nekoliko hrvatskih dana sajam seli u Rumunjsku.
Vezane vijesti
-
-
-
Najliječnika i najsestru mogu predlagati svi hrvatski građani poštom, mailom ili telefonom na adresu Udruge hrvatskih pacijenata
-
Nemojte govoriti da su im interesi po pitanju sindikalnih i nekih drugih prava potpuno jednaki, jer to nije točno i sasvim je sigurno da ovaj zakon stavlja u potpuno nepovoljan položaj liječnike i otići će nam ne 400 liječnika, nego 4.000 iz Hrvatske
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.