mala analiza
Pjevati na hrvatskom ili engleskom? Evo što se pokazalo boljim u povijesti Hrvatske na Eurosongu!
Hrvatsku ove godine na Eurosongu predstavlja Marko Purišić, odnosno Baby Lasagna s pjesmom "Rim Tim Tagi Dim" koju izvodi na engleskom jeziku.
I mnogi naši dosadašnji predstavnici na Eurosongu su pjevali na engleskom, a Showbuzz je provjerio je li se to pokazalo boljim ili gorim od pjevanja na hrvatskom.
Najbolji rezultat Hrvatske na Eurosongu je četvrto mjesto, koje smo osvojili dvaput, a oba puta s pjesmama na hrvatskom jeziku.
Maja Blagdan je 1996. godine bila četvrta na Eurosongu s pjesmom “Sveta ljubav”, a zatim je njen uspjeh 1999. godine ponovila Doris Dragović s pjesmom “Marija Magdalena”.
Na hrvatskom je pjevala i Danijela Martinović kada je 1998. godine na Eurosongu osvojila peto mjesto s pjesmom “Neka mi ne svane”, kao i kada je s grupom Magazin i Lidijom Horvat-Dunjko na natjecanju 1995. godine bila šesta s pjesmom “Nostalgija”.
Naš sljedeći najbolji plasman na Eurosongu bilo je deveto mjesto koje je 2000. godine osvojio Goran Karan s pjesmom “Ostani”, koju je također izveo na hrvatskom jeziku, iako se razmatrala i engleska varijanta.
Godinu dana nakon, Vanna je s pjesmom “Strings of my Heart” završila na 10. mjestu, a to je i jedina pjesma na engleskom s kojom je Hrvatska završila među 10 najbolje plasiranih izvođača na Eurosongu.
S druge strane, četiri od pet pjesama s kojima smo ostvarili najgore plasmane na Eurosongu bile su na engleskom jeziku, odnosno jedna je bila kombinirana.
Najgore je prošla Franka Batelić koja je s pjesmom “Crazy” 2018. godine završila na 17. mjestu u polufinalu i nije se uspjela pasirati u finale.
Naš sljedeći najgori rezultat ostvarili su Dragonfly i Dado Topić 2007. godine s pjesmom na hrvatskom i engleskom jeziku “Vjerujem u ljubav” s kojom se također nisu plasirali u finale, a u polufinalu su bili 16.
Daria Kinzer koja nas je 2011. godine predstavljala s pjesmom “Celebrate”, na engleskom jeziku, u polufinalu je bila 15. i isto nije uspjela izboriti finale, baš kao ni Roko Blažević koji je 2019. pjesmom “The Dream” bio 14. u polufinalu.
Naš peti najgori rezultat na Eurosongu je 13. mjesto u polufinalu koje je 2013. godine zauzela Klapa s mora s pjesmom “Mižerja”.
Kombinacija hrvatskog i engleskog jezika nije se pokazala dobitnom ni za Miju Dimšić i Albinu koje se s pjesmama “Guilty Pleasure” i “Tick-Tock” nisu se kvalificirale u finale.
Izdvojeno
-
Ovo je jedan od najjeftinijih i "najkripnijih" zimskih jela na žlicu
-
Centar za poslovnu etiku Fakulteta filozofije i religijskih znanosti u suradnji sa Sveučilištem u Scrantonu (Pensivlanija, USA), Sveučilištem u Ljubljani i Sveučilištem u Zadru organizira međunarodni interdisciplinarni simpozij na temu: "Turizam, ekonomija i poslovna etika".
-
Jedna od najvećih prepreka u procesu mršavljenja često je osjećaj ograničenja i nedostatak zadovoljstva iz hrane.
-
Minutu i 26 sekundi prije isteka produžetka, Zadar je u 2. kolu AdmiralBet lige protiv Igokee m:tel na Višnjiku imao vodstvo 75:71 i slobodno bacanje.
Reci što misliš!