Košarka, Favbet Premijer liga doigravanje

Zadrani napokon odigrali šampionski i izjednačili seriju protiv Splita na 1-1

Šime Zelić/ PIXSELL

U drugoj utakmici finalne serije za prvaka Hrvatske u košarci, večeras su u Krešinom domu pred oko 6 tisuća vjernih navijača košarkaši Zadra odigrali šampionsku utakmicu i uvjerljivo svladali momčad Splita rezultatom 92-71 za izjednačenje 1-1 pred sljedeće dvije utakmice koje se igraju na Gripama.

Puno su kvalitetnije Zadrani večeras ušli u utakmicu u odnosu na prvu koju su u srijedu izgubili u Krešinom domu. Odličnom obranom, puno kvalitetnijim skokom i šutom za dva i tri poena, ali i sa samo jednom izgubljenom loptom u prvoj dionici, prvo osjetnije vodstvo imali su na 12-7 nakon koša raspoloženog Ramljaka, a nakon što su se gosti približili na -2, 15-13, Zadrani rade seriju 10-0 koju je tricom zaključio Drežnjak za +12, 25-13. Do isteka prve dionice Tišma je smanjio s linije bacanja za 25-15.

Favbet Premijer liga, finale doigravanja, 2. utakmica: KK Zadar - KK Split Favbet Premijer liga, finale doigravanja, 2. utakmica: KK Zadar - KK Split 92-71

Sjajno su Zadrani krenuli u drugu dionicu, zakucavanje Drežnjaka pa bacanje Božića nakon treće odobne nervoznog Sullivana, pa dva bacanja Drežnjaka i koš Mazalina za mini seriju 7-0 i +17, 32-15 u kojoj su goste čeličnom obranom ostavili bez koša pune tri minute. Gosti se nakon minute odmora bude pa serijom 2-8 smanjuju na -11. No Zadrani ne posustaju, Jusup večeras pametno rotira i domaćini trećom tricom sjajnog Žganeca 15 sekundi prije poluvremena odlaze na +20, 51-31. Ipak, četvrtinu tricom zaključuje Shorter za +17 Zadra, 51-34.

Zadar je ovaj put nadskakao goste (22/16), isporučio duplo više asistencija (10/5) i šutirao sjajno za 2 poena (73 posto) imao 6 ukradenih i samo 2 izgubljene lopte i to se odmah osjetilo na rezultatu.

Žganec s 15 poena (trice3/4), Ramljak s 10 (3sk, 4as), Božić s 8 (4sk, 3as) te Drežnjak sa 7 poena predvodili su Zadrane, dok su kod Splita Shorter i Tišma zabili po 7, a Perković i Kučić po 5 poena.

Split je puno kvalitetnije ušao u drugo poluvrijeme u serijom 2-9, stigao na -10, 53-43. U tom su periodu Zadrani izgledali bezidejno u napadu a propusno u obrani. Ramljak i Božić vraćaju Zadar na +15, ali s druge strane Kučić i Kalajžić ne dopuštaju domaćinu da se više odlijepi i u 26. minuti je bilo +11, 60-49. Božić sa zadarske i Tišma sa splitske strane održavaju 12 do 14 razlike, a u posljednju dionicu ušlo se vodstvom Zadra 69-57.

I onda je napokon uslijedila zadarska rapsodija na oduševljenje zadarskih navijača. Lakić, koji se muči sa šutom u ovoj seriji, napokon iz osmog pokušaja zabija tricu i započinje seriju Zadrana 14-2, koju novim tricama zaključuju ponovo on i sjajni Žganec za +24, 83-59 nakon točno 4 minute igre u posljednjoj dionici.

Ostatak utakmice protekao je u mudrom održavanju razlike od strane domaćina, Jusup je na klupu poslao sve nositelje igre kako bi srijedu i treću utakmicu dočekali što svježiji i kako bi izbjegao eventualne ozljede. Završilo je uvjerljivom pobjedom Zadra rezultatom 92-71, za 1-1 u finalnoj seriji na tri pobjede.

Zadar je večeras napokon odigrao manirom šampiona, niti u jednom trenutku nije dopustio Splitu da se spusti ispod 10 poena razlike nakon što su je ostvarili u prvoj četvrtini. Zadar je Splićane nadskakao (39/35), isporučio duplo više asistencija (19/10), prisilio ih na duplo više (9/18) pogrešaka. Šut za dva bio im je odličnih 65 posto (19/29), a indeks korisnosti obaju momčadi kazuje sve o utakmici (117/68!).

Statistika

Zadrane su do pobjede pred oko 6 tisuća grlatih navijača predvodili Božić s 24 poena (8sk, 6as), Žganec je dodao 20 poena (trice 4/6), Ramljak 14 (5sk, 5as), Drežnjak 12 (8sk, 3ukr) i u posljednjoj četvrtini probuđeni Lakić s 11 poena (5sk, 3as, 3 trice u zadnjih 10 minuta).

Kod Splićana je i večeras najbolji bio Tišma s 21 poenom i 10 skokova (trice 4/7), Kalajžić je dodao 12 (5sk, 5 as), Shorter 11 (4sk) a Kučić je zabio 10 poena.

Treća utakmica na rasporedu je na splitskim Gripama u srijedu, 29. svibnja s početkom u 20 sati, a četvrta u petak, 31. svibnja u istoj dvorani također s početkom u 20 sati.