Košarka, AdmiralBet ABA liga

Rebec izneredio Zadrane u drugom poluvremenu, FMP uzeo bodove iz Krešinog doma

Šime Zelić/PIXSELL

U pretposljenjem, 25. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige večerassu u Krešinom domu pred oko 4 tisuće gledatelja košarkaši Zadra poraženi u dramatičnoj završnici od momčadi FMP Soccerbet rezultatom 72-75.

Gosti iz Beograda sjajno su krenuli u utakmicu te s dvije vezane trice Robertsa poveli s 0-6, no uzvratili su košem Davis i tricom Lakić. Polovicom 4. minute bilo je 9-11 da bi sjajno šuterski raspoloženi gosti mini serijom 2-10 otišli na dvoznamenkastu prednost, 11-21. Božić i Žganec vezali su dvije zadarske trice za povratak na -4, 17-21. Do isteka prve dionice gosti su održali razliku pa se u drugu ušlo rezultatom  21-25.

AdmiralBet ABA liga, 25. kolo: KK Zadar - KK FMP Soccerbet 72-75 AdmiralBet ABA liga, 25. kolo: KK Zadar - KK FMP Soccerbet 72-75

Nervozno je počela druga dionica, a pogotovo je nervozu pokazao gostujući trener koji je zaradio i tehničku pogrešku. Bilo je tu i par čvrstih da ne kažemo nesportskih faulova s gostujuće strane. Zadrani su ipak ostali smireniji i od 24-28 serijom 11-0 pobjegli su na 35-28 polovicom 17. minute. Do poluvremena domaćini su uspjeli zadržati lijepih +6, 40-34. Zadar je drugu dionicu dobio rezultatom 19-9.

Božić je zabio 16, a Lakić i Mazain po 5 poena za Zadar, a Roberts 12 i Kuzmić 10 poena.

Imali su domaćini i +9, 48-39 u 24. minuti nakon pet poena Drežnjaka (dvica i trica) ali su s par brzopleto propuštenih napada, gosti napravili seriju 0-8 i vratili se u minimalni zaostatak. Zadrani su minimalno vodstvo održavali do 51-50 u 27. minuti, a goste je u tim trenucima predvodio u drugom poluvremenu probuđeni Rebec, kada je on bio na parketu domaćini nisu imali odgovor na njegovu brzinu i eksplozivnost. Do konca treće dionice momčadi su se mijenjalu u vodstvu a u odlučujuću, četvrtu, minimalno vodstvo prenijeli su gosti, bilo je 55-56.

Zadrani su odlično krenuli u četvrtu dionicu i serijom 10-2 (trice Žganeca i Božića, koševi Mazalina i Ramljaka) otišli na +7, 65-58. Posljednju osjetniju prednost Zadar je imao kod 69-63 nakon koša Božića ali Kuzmić i Rebec tricom s 10 metara istekom napada vraćaju FMP na -1, 69-68. U posljednje tri minute umorni i dekoncentrirani Zadrani nisu mogli pogoditi "bačvu" što su gosti iskoristili i serijom 1-7 (opet jedna nemoguća trica Rebeca iz drugog napada) i na koncu zasluženo slavili rezultatom 72-75.

Ključ pobjede FMP-a svakako je večeras bio skok, rijetko kad su Zadrani bili tako inferiorni u skoku (28/39) a posebno su vrijedni bili napadački skokovi kojih su ugrabili čak 13 (Zadar 5) i imali su 8 napadačkih akcija više, među njima i onu, pokazalo se odlučujuću, u kojoj je Rebec zabio tricu za 71-73, 34 sekunde prije kraja. U penal zavšnici gosti su promašili čak tri od četiri bacanja, ali Zadrani to nisu znali iskoristiti.

Na Zadranima su ozljede i bolesti ostavile vidljivog traga tako da su energični Ramljak i uvijek vrijedni Žganec večeras razumljivo odigrali ispod svojih mogućnosti, nije ni Drežnjak još na punoj radnoj temperaturi nakon viroze a korisni Lakić i Mazalin te odlični Božić ipak nisu mogli sami.

Kompletna statistika

Kod Zadra najučinkovitiji Božić s 26 poena, 6 skokova i 5 asista, Drežnjak i Mazalin dodali su po 11, Lakić 8 uz 5 skokova i 3 asistencije, a Žganec 7 uz 2 skoka i 4 asistencije.

FMP su do pobjede predvodili Kuzmić s 18 poena i 11 skokova, a zadarski "killer" Rebec dodao je 16 uz po 4 skoka i asistencije.