Košarka, FavBet Premijer liga

Borbeni Alkari dobrano namučili umorne Zadrane, Božić presudio u dramatičnoj završnici

U 25. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra stigli su 23. pobjede, međutim borbeni sinjski Alkari pružili su snažan otpor aktualnim prvacima i utakmicu je prelomio Božić u dramatičnoj završnici. Završilo je pobjedom Zadra rezultatom 65-73.

Milačićeve trupe ušle su vrlo angažirano i motivirano u utakmicu i nošeni bučnim Maliganima nisu dopustili umornim Zadranima, koji su sinoć igrali tešku utakmicu protiv Cedevite Olimpije, da se odvoje i prva dionica završila je minimalnim vodstvom Zadra, 16-17.

Alok i Anderson rade seriju 6-0 domaćih na početku druge dionice, imali su domaćini i +7, 30-23 u 15. minuti, još uvijek lijepih +6, 36-30 koncem 17. minute. Zadar u posljednje tri minute radi seriji 9-0 (trice Lakića i Žganeca, dva bacanja Davisa i jedno Božića) i na veliki odmor odlaze s minimalnih +3, 36-39.

Napromašivali su se Zadrani trica u prvom poluvremenu (4/19) i ništa nije pomoglo duplo više skokova (13/26) da razlika bude ugodnija.

Početkom 24. minute bilo je 42-43 kada Zadrani napokon rade seriju, bilo je 10-0 (trice Davisa i Žganeca, koševi Ramljaka i Božića) i odlaze na +11, 42-53. I kada se očekivalo da će gosti mirno privesti utakmicu kraju, umor i dekoncentracija čine svoje a fanatično borbeni Alkari uzvraćaju svojom serijom 10-0, koju na kratko prekida Mazalin ali Marčinković istekom vremena zabija tricu s 8 metara za +1, Alkara na ulazu u odčučujući period, bilo je 55-54.

Početkom 34. minute Alkar ima +3, 60-57 a tada se ponovo ukazuju gosti serijom 9-0 u koju je Božić ugradio 7 poena (trica, polaganje i dva bacanja) a izuzetno lošu večer do tada (šut 0/8), Drežnjak prekida svojim prvim košem iz zakucavanja za 60-66, dvije i pol minute prije kraja. Alok i Marčinković vraćaju Alkar na -2, 65-67, bilo je 47 sekundi prije kraja. U penal završnici domaćini rade (nepotrebne) prekršaje pa su do kraja po dva bacanja realizirali Drežnjak, Božić i Žganec za konačnu ponjedu Zadra rezultatom 65-73.

Motivirani i borbeni Alkari su držali umorne Zadrane (čak 17 izgubljenih lopti) u neizvjesnosti do samog kraja, a valja napomenuti kako je Jusup uglavnom na parketu držao najbolju petorku, pa je Božić odigrao svih 40 minuta, Žganec 35, Lakić 33 i da ne nabrajamo dalje. Pitanje pobjednika presudio je u konačnici ponovo po tko zna koji put Božić svojom kvalitetom i mirnoćom u prelomnim trenucima.

Zadar je večeras ispalio čak 38 trica (pogodio 7 za mizernih 18 posto), bio je uvjerljivo bolji u skoku (30/50) i da je imao samo malo bolju šutersku izvedbu mogao je više nego uvjerljivo slaviti i poštediti živce svojih navijača. Alkarima treba skinuti kapu do poda, jer su dali sve od sebe i dobrano namučili prvake kako bi upisali nove bodove.

Kompletna statistika

Zadar je po tko zna koji put do pobjede predvodio (i presudio) Božić s 20 poena, 5 skokova i 9 asistencija, vrijedni Žganec dodao je 17 (15 u prvom poluvremenu) uz 9 skokova, Davis je zabio 8 (2 trice), Lakić (5sk i 5 as) i Mekić po 7 poena a Ramljak 6 uz 8 skokova.

Kod Alkara najbolji iskusni Marčinković (4sk, 3as, 3ukr) i brzi ali i iz igre neprecizni (šut 2/12) Brocić (4sk, 7as) s po 12 poena, Alok je dodao 10, Vučić 9 a Anderson 7 poena.

U 26. kolu domaćeg prvenstva Zadar u Krešinom domu dočekuje momčad Zaboka, Utakmica je na rasporedu u nedjelju, 24. ožujka s početkom u 19 sat.