EP u Glasgowu

EP plivanje: Svjetski rekordi Peatyja i Kolesnikova, dva zlata za Sjostrom

Drugoga dana natjecanja na Europskom prvenstvu u plivanju u Glasgowu postavljena su dva svjetska rekorda, nova najbolja vremena u svojim disciplinama ostvarili su Britanac Adam Peaty na 100 metara prsno te Rus Kliment Kolesnikov na 50 metara leđno, a junakinja dana je Šveđanka Sarah Sjostrom koja je osvojila dva zlatna odličja, na 100 metara leptir te 50 metara slobodno.

Peaty (23) je u finalu utrke na 100 metara prsno do zlata stigao s vremenom od točno 57.00 sekundi čime je za 13 stotinki popravio vlastiti rekord kojega je postavio na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru prije dvije godine. Inače, pobjedom u Glasgowu Peaty je treći put zaredom osvojio europsko zlato na ovoj dionici, najbolji je bio i u Berlinu 2014. te Londonu 2016.

Uz tri europska zlata, Peaty je i dvostruki svjetski prvak na 100m prsno (Kazan 2015, Budimpešta 2017) te aktualni olimpijski pobjednik iz Rija. Srebrno odličje osvojio je još jedan Britanac James Wilby sa 58.54, a do bronce je stigao Rus Anton Čupkov sa 58.96.

Mladi ruski plivač, 18-godišnji Kliment Kolesnikov je zlato na 50 metara leđno proslavio s vremenom od točno 24.00 sekunde čime je za četiri stotinke nadmašio dosadašnji najbolji rezultat u ovoj disciplini, a kojega je punih devet godina držao Britanac Liam Tancock. Srebrno odličje osvojio je Rumunj Robert-Andrei Glinta sa 24.55, a brončano Irac Shane Ryan sa 24.64.

Sjajna švedska plivačica, 25-godišnja Sarah Sjostrom u subotu je u Glasgowu stigla do svojih 11. i 12. zlata s europskih prvenstava u 50-metarskim bazenima. Prvo je bila najbrža na 100 metara leptir gdje je slavila s vremenom 56.13, što je bilo za čak 1.17 sekundi brže od srebrne Ruskinje Svetlane Himrove (57.30) te 1.45 sekundi od brončane Talijanke Elene di Liddo (57.58). Za Sjostrom je ovo četvrto zlato na 100m leptir, prvi je put slavila još prije 10 godina u Eindhovenu, a najbolja je bila još i 2010. u Budimpešti te 2016. u Londonu.

Mnogo teže je Sjostrom stigla do svog prvog europskog zlata na 50 metara slobodno. U izravnom dvoboju aktualne svjetske prvakinje Sjostrom i olimpijske pobjednice na ovoj dionici Dankinje Pernille Blume uspješnija je za samo jednu stotinku bila Sjostrom. Ona je rub bazena dodirnula u vremenu od 23.74 stotinke, što je samo sedam stotinki slabije od njezina svjetskog rekorda, dok je Blume ostvarila vrijeme 23.75. Broncu je osvojila nizozemska veteranka Ranomi Kromowidjojo sa 24.21.

U subotu je održano i finale plivačica na 800 metara slobodno u kojem je dominirala Talijanka Simona Quadarella koja je do zlata stigla s vremenom 8:16.35 minuta ispred srebrne Mađarice Ajne Kesely (8:21.91) te brončane Ruskinje Ane Jegorove (8:24.61).

Svoju premijeru na europskim prvenstvima imala je i mješovita štafeta 4x200 metara slobodno u kojoj su zlato osvojili plivači i plivačice iz Njemačke sa 7:28.43 minuta, srebro predstavnici Rusije sa 7:29.37, a broncu domaćini iz Velike Britanije sa 7:29.72.

Odličan rezultat u subotu ostvario je i hrvatski plivač, 20-godišnji Bruno Blašković koji se plasirao u finale na 100 metara slobodno. Blašković je je u subotnjem polufinalu ostvario rezultat 48.80 sekundi te se kao posljednji, osmi plasirao u nedjeljni finale. Blaškovićev rezultat iz polufinala je za osam stotinki bolji od vremena kojega je ostvario u jutarnjim kvalifikacijama, a od Rusa Danile Izotova, koji ima status prve rezerve za finale, bio je brži za dvije stotinke, dok je od srpskog reprezentativca Velimira Stjepanovića, koji je završio kao 10. u polufinalu, bio je bolji za tri stotinke. Najbolje vrijeme polufinala ostvario je Talijan Alessandro Miressi sa 48.11 ispred Francuza Mehdyja Metelle sa 48.31 te Mađara Nandora Nemetha i Rusa Vladislava Grineva koji su plivali 48.48. Finale na 100m slobodno na programu je u nedjelju od 18.20 sati.

Na 100m slobodno u kvalifikacijama su pokušali i Mislav Sever (49.78) i Nikola Miljenić (51.44), ali se nisu uspjeli plasirati među 16 najbržih.

Marin Mogić je na 1500 metara slobodno oborio hrvatski rekord i zamalo ušao u finale. Plivač splitskog Jadrana je u kvalifikacijama zauzeo najnezahvalnije deveto mjesto, a samo sekunda i pol ga je dijelila od finala. No, Mogić je plivao dionicu za 15:04.45 minuta što je za čak osam i pol sekundi brže od njegova državnog rekorda postavljenog prije šest mjeseci iz Beograda.

Na 200 leptir je Filip Zelić bio 22. s vremenom od 2:00.04 minuta, 59 stotinki sporiji od njegova državnog rekorda.