Košarka, NBA

NBA: Dirk pretekao velikog Hakeema!

U šest utakmica odigranih u najjačoj košarkaškoj ligi na svijetu, NBA igranih u utorak postignuta su dva velika rekorda, Dirk Nowitzki je na vječnoj ljestvici strijelaca pretekao Hakeema Olajuwona i tako postao najbolji strijelac rođen izvan SAD-a, dok je Kobe Bryant postao igrač s najviše promašenih šuteva iz igre u povijesti lige.

Nowitzki je u 106-98 domaćoj pobjedi Dallasa protiv Sacramento Kingsa bio najbolji strijelac svoje momčadi sa 23 koša čime je stigao do učinka od 26953 poena u karijeri čime je deveti na listi svih vremena sa sedam ubačaja više od Olajuwona kojega je spustio na 10. poziciju sa 26946.

Inače, gosti iz Sacramenta bolje su krenuli u susret, te su početkom druge četvrtine imali 24 pogotka prednosti (44-20), ali Mavsi su se uspjeli vratiti u igru i preuzeti vodstvo već tijekom trećeg dijela i na kraju stići do komforne pobjede.

Uz Nowitzkog, vrlo dobru partiju u dresu Mavsa pružio je i Chandler Parsons sa 19 pogodaka, dok je Rudy Gay sa 26 ubačaja, te po osam skokova i asistencija bio najbolji kod Kingsa.

Kobe Bryant je sa 31887 koševa u karijeri četvrti na ljestvici strijelaca svih vremena, a do trećeg Michaela Jordana nedostaje mu još 405 poena, ali u 102-107 porazu Los Angeles Lakersa na gostovanju kod Memphis Grizzliesa stigao je do neslavnog rekorda kao igrač s najviše promašaja u 69-godišnjoj povijesti lige. Bryant je za 28 koševa u Memphisu potrošio 26 lopti uz šut 10-26, te je tako pretekao bivšeg braniča Boston Celticsa Johna Havliceka po broju promašaja iz igre. Bryant ih sada ima 13421, a Havlicek je stao na 13417. Naravno, Bryant je bio najbolji strijelac Lakersa koji su upisali šesti poraz u svom sedmom ovosezonskom nastupu, dok je Grizzliese do sedme pobjede u osmom nastupu predvodio Mike Conley sa 23 ubačaja.

Prvaci San Antonio Spursi ostvarili su drugu pobjedu zaredom svladavši kao gosti Golden State Warriorse sa 113-100 nanijevši Warriorsima drugi poraz zaredom nakon starta 5-0. Tony Parker sa 28 i Kawhi Leonard sa 19 koševa bili su najbolji kod Spursa, a Klay Thompson sa 29 i Harrison Barnes sa 22 ubačaja kod Warriorsa.

Toronto Raptorsi učvrstili su se na vrhu Istočne konferencije s omjerom 7-1 zahvaljujući 104-100 domaćoj pobjedi protiv Orlando Magica do koje su stigli preokretom u četvrtoj četvrtini koju su dobili sa 32-17. Kyle Lowry sa 19 i Terrence Ross sa 17 poena bili su najbolji u ujednačenom napadu Raptorsa, dok su Evan Fournier sa 24 koša i Tobias Harris sa 23 pogotka i 13 skokova bili najbolji kod Magica.

Neizvjesno je bilo u Portlandu gdje su domaći Trail Blazersi uz mnogo sreće stigli do 102-100 pobjede protiv Charlotte Hornetsa. Gosti su vodili gotovo čitavim tijekom utakmice, u drugoj su četvrtini imali i 23 razlike (52-29), ali domaći su u posljednjoj minuti stigli do prvog vodstva. Gosti su imali napad za produžetak, no Gary Neal je zakasnio tek koju stotinku s izbačajem lopte, te je njegov koš za produžetak poništen. Damian Lillard sa 29 koševa i LaMarcus Aldridge sa 25 poena i 14 skokova bili su najbolji kod Blazersa, a Al Jefferson sa 22 ubačaja i Lance Stephenson sa po 14 pogodaka i skokova kod Hornetsa.

Milwaukee Bucksi povezali su dvije pobjede zaredom po prvi put nakon ožujka prošle godine svladavši oslabljeni Oklahoma City Thunder sa 85-78. O.J. Mayo sa 19 koševa bio je najefikasniji kod Bucksa, a Reggie Jackson sa 29 kod Thundera.