projekt Google Soli
Svi pričaju o dizajnu Pixel 4, ali uzbudljivije su tehnologije koje donosi
Nakon brojnih rendera poznatih leakstera, Google je odlučio službeno pokazati veći dio dizajna novog Pixela 4 pametnog telefona.
Međutim geekovima i geeketama je zasigurno zanimljivija njegova revolucionarna Soli tehnologija koja će omogućiti upravljati pametnim telefonom bez dodirivanja.
Dizajn Pixel 4
Na objavljenim fotografijama Pixel 4 izgledom ne ostavlja posebno snažan dojam. Uostalom dizajn nikada nije bio jaka točka bilo kojeg Google pametnog telefona već naglasak na softverskim mogućnostima.
Kao što možete vidjeti, stražnja staklena strana nije više dvobojna, nema senzora za otisak prsta što ukazuje da će senzor biti u zaslonu. Osim toga, u lijevom gornjem jutu je smješten je klaster kamera s dva objektiv, bljeskalicom i malom točkom koja može biti mikrofon ili treći objektiv. U estetskom smislu slučajno ili namjerno, gotovo se podudara s rješenjem za kamere nadolazećih iPhone XS i iPhonea XS Max.
Kontrola bilo kojom gestom koja vam pada na pamet –projekt Soli
Već neko vrijeme znamo da Google razvija Soli tehnologiju dizajniranu za upravljanje korisničkim sučeljem gestama koje oponašaju pokret kao da je u pitanju stvarni fizički dodir. Izgleda da je sada tvrtka iz Mountain View spremna na implementaciju ove revolucionarne tehnologije u Pixel 4/Pixel 4 XL modele. Naime, u beta verziji Androida Q , pojavljuje se nova funkcija između redova koda koja ukazuje da ova vrsta kontrole gestama je uključena u operativni sustav.
Tehnologija se sastoji od posebnog softvera i algoritama za radarski sustav od pet senzora koji prati i prepoznaju dinamičke geste izražene finim pokretima prstiju ili šake. Uključuje i višestruke antene za 3D praćenje i snimanje bez pokretnih dijelova. Najzanimljivije je što je sve to integrirano u čip dimenzija 8 x 10 mm.
Svakako treba spomenuti da je za smanjenje potrošnje energije ovog sustava, Google prilagodio dva čipa razvijena pomoću različite modulacijske arhitekture. Jedne koja koristi tehnologiju kontinuiranog frekvencijskog moduliranog vala ( FMCW) i druge, koja koristi tehnologiju raspršenog spektra s izravnim nizom (DSSS).
Kako radi Soli?
Soli senzorska tehnologija radi na principu emitiranja elektromagnetskih valova u ISM pojasu od 60 GHz . Prepoznaje suptilne promjena u primljenom signalu tijekom vremena. Obrađujući te vremenske varijacije signala, može razlikovati složene pokrete prstiju ili ruke u svom polju. Sukladno s tim izvršava naredba na ekranu uređaja.
Osim mogućih Soli senzora, kod novih Pixel 4 /Pixel 4 XL privlače pozornost dva čipa Pixel Visual Core specifičan za AI i prilagođeni sigurnosni čip Titan M.
Google Pixel 4/4XL modeli očekuju se u listopadu s Android Q operativnim sustavom (koji će, tada imati i konačan naziv). Ono što će se mnogima manje svidjeti su cijene uređaja koje imaju tendenciju da udu u rangu iPhone ili čak i skuplji.
Izdvojeno
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
-
Pitanje nošenja vjenčanog prstena daleko je složenije nego što se na prvi pogled čini. Ova naizgled jednostavna tradicija krije bogatu povijest koja seže sve do drevnog Egipta, a današnji običaji razlikuju se diljem svijeta.
-
U četvrtak, 12. prosinca 2024. godine s početkom u 19.00 sati u Zadru u košarkaškoj dvorani „Krešimir Ćosić“ na ŠC Višnjik, odigrati će se košarkaša utakmica "AdmiralBet ABA" lige između KK „Zadar“ iz Zadra i i KK „Borac Mozzart“ iz Čačka, Republika Srbija.
Reci što misliš!