Sci-Tech

pomalo zastrašujuće

Količina podataka koju Google prikuplja od korisnika Androida je nevjerojatna

Količina podataka koju Google prikuplja od korisnika Androida je nevjerojatna

Poznato je da Google, baš kao i sve tehnološke kompanije koje su mu konkurenti, prikuplja podatke svojih korisnika te na temelju njih ostvaruje dodatne prihode od oglašavanja, ali i drugih poslovnih aktivnosti

Imati uvid u navike ljudi toliko detaljno i opširno zlata je vrijedno. No, svejedno nestvarno zvuči o kolikoj se analizi korisnika zapravo radi.

Naime, Quartz je napravio zanimljivo istraživanje služeći se pametnim telefonima Google Pixel 2, Samsung Galaxy S8 i Moto Z Droid, sve s ciljem da se vidi ima li veze sami uređaj s praćenjem navika korisnika ili je ipak ključno to što se na njima nalazi Googleov Android operativni sustav. Naravno, zaključak je da marka uređaja nije bitna, Google će svakog Android korisnika vrlo detaljno provjeriti.

Dakle, osim što se u zamjenu za korištenje besplatnih usluga kao Gmail, Maps, Search, YouTube, Photos i spomenuti Android OS, treba odreći dijela privatnosti, zapanjujuće je koliko to sve ide daleko i na kojim sve stavkama. Naime, tri pametna telefona koji su poslužili za ovo istraživanje nisu bila spojena na mobilnu mrežu već na privatni Wi-Fi, ali to nije imalo veze, Google je pažljivo prikupljao apsolutno sve, što znači da je bitno isključivo biti spojen na internet, nebitno kojim načinom.

I putem mobilnih uređaja Google na dnevnoj bazi prati hodate li pretežno, kojim rutama putujete, kojim načinom, vozite li se biciklom, motociklom, automobilom, javnim prijevozom... Ako se vozite javnim prijevozom, prati brojeve autobusa, tramvaja, podzemne željeznice. Prati i gdje najčešće stajete kad vozite motocikl ili automobil. Ako slušate glazbu, prati i to.

Istovremeno, prati tlak zraka i temperaturu gdje god se kretali, Wi-Fi veze oko vas, MAC adresu, snagu signala, frekvenciju, voltažu baterije, kapacitet baterije, stanje baterije, GPS koordinate... Ukratko, Google prati sve i teško je vjerovati da ne "prisluškuje" što pričamo jer ima pristup mikrofonu i audio segmentima uređaja.

Ako si malo želite pomoći, isključite lokacije jer one iziskuju najviše podataka te ih dijele kroz druge Googleove aplikacije. Time ćete malo zaštititi privatnost, ali i uštedjeti na podatkovnom prometu i bateriji, piše ICT Business.


Reci što misliš!