svijet znanosti
Avatari u liječenju shizofrenije?
Eksperimentalno liječenje osobe koja boluje od shizofrenije suočavanjem s računalnim avatarom koji predstavlja glasove koje čuje u glavi pokazalo je obećavajuće rezultate u ranim fazama ispitivanja.
Znanstvenici koji su proveli ispitivanje uspoređivali su terapiju avatarima sa savjetovanjem u kojemu se pruža potpora pacijentu i utvrdili su da su nakon 12 tjedana avatari bili učinkovitiji u smanjivanju slušnih halucinacija odnosno glasova u glavi.
Potrebno je dodatno istraživanje toga pristupa liječenju u drugim okolnostima pa takva vrsta liječenja još nije na raspolaganju. No ako se daljnja ispitivanja pokažu uspješnima stručnjaci kažu da bi terapija avatarima mogla radikalno promijeniti pristup milijunima osoba koje pate širom svijeta od psihoza.
Shizofrenija je psihijatrijski poremećaj koji pogađa svaku stotu osobu širom svijeta. Njezini najčešći simptomi su umišljanje i slušne halucinacije.
Ti glasovi u pravilu vrijeđaju, muče i prijete izazivajući dodatnu tjeskobu i rastrojenost kod bolesnika. Medikamentno liječenje može smanjiti simptome kod većine pacijenata no svaki četvrti i dalje pati od halucinacija.
Istraživanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu Lancet Psychiatry obuhvatilo je 150 pacijenata u Britaniji koji su od shizofrenije patili oko 20 godina i imali su stalne i uznemirujuće slušne halucinacije više od godinu dana. Od ukupnog broja 75 je bilo na liječenju avatarima a 75 je primalo potporu u obliku savjetovanja. Svi ispitanici su nastavili uzimati propisanu medikamentnu terapiju tijekom čitavog ispitivanja.
Terapija avatarima trajala je po 50 minuta jednom tjedno tijekom šest tjedana. Prije početka liječenja pacijenti su u suradnji s terapeutima izradili avatara odnosno kompjutoriziranu simulaciju glasa kojeg su najviše htjeli utišati. Pri izradi avatara uzelo se u obzir i što je glas govorio, kako je zvučao i kako je mogao izgledati.
Tom Craig, profesor koji je vodio istraživanje u britanskoj bolnici Maudsley i institutu za psihijatriju, psihologiju i neuroznanosti King’s College London kazao je kako rezultati daju "prve dokaze da terapija avatarima brzo popravlja problem slušnih halucinacija".
“Poboljšanja čini se da traju do šest mjeseci za te pacijente”, kazao je. “No... potrebno je dodatno istraživanje kako bi se utvrdio najbolji put liječenja i pokazala učinkovitost liječenja u drugim okolnostima”.
Vezane vijesti
-
Neke od prednosti kvalitetne dječje prehrane je prirodno poboljšanje kognitivnih vještina, pamćenja i koncentracije. Dr. Teralyn Sell, psihoterapeutkinja i stručnjakinja za zdravlje mozga, naglašava zašto je važno uzeti u obzir hranu koju jede vaše dijete, piše amodrn.com.
-
Ako mislite da ćete se nakon jedne neprospavane noći moći oporaviti već idući dan odete li spavati na vrijeme - griješite. Za oporavak mozga potrebno je mnogo više.
-
Većina nas voli popiti koju šalicu kave dnevno, no nova velika studija pokazala je da prekomjerna konzumacija kave može smanjiti volumen mozga te dugoročno može povećati rizik od razvoja bolesti kao što je demencija.
-
Ljudski mozak je u stanju konstantno formirati nove veze između moždanih stanica. To je zapravo način na koji učimo nove vještine.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!