Sci-Tech

Društvene mreže

Opasnosti koje kriju društvene mreže

Opasnosti koje kriju društvene mreže

Društvene mreže i internet, uz sve svoje pozitivne strane, kriju i brojne opasnosti prije svega za djecu i mlade. Institucije upozoravaju da ne bismo trebali olako objavljivati fotografije djece i da bismo svi trebali naučiti odgovornije koristiti tehnologiju

Iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu i Centar za sigurniji internet upućen je apel roditeljima o opasnostima koje vrebaju s društvenih mreža. Cilj je podići svijest o sigurnosti djece na internetu. Koordinator Boris Radanović objašnjava zašto ne treba olako dijeliti fotografije svoje djece.

"Fotografijama osim lokacije, imena, prezimena, izgleda...radi se jedan digitalni otisak djeteta bez privole na što možda neće lijepo gledati kad krene raditi društvene profile. Puno je fotografija djece na profilima bez razmišljanja o zaštiti privatnosti i sigurnosti tog djeteta.

Fotografije i podaci postaju dostupni ljudima koji nemaju dobre namjere i o kojima ne znamo ništa, a često i među 'virtualnim prijateljima' imamo one koje zapravo ne poznajemo.

"Tu su internet predatori s ciljem fizičkog kontakta. Fotografije se mogu iskoristiti za lažne profile. Mogu se objaviti na nekim forumima ili biti razmjenjivane. Provjerite postavke privatnosti, a s djecom razgovarajte o internetu", savjetuje Radanović. 

Tehnološki razvoj ne smije biti izlika za neodgovorno ponašanje, kazao je Media servisu.

"Neodgovorno se ponašamo na društvenim mrežama i kao odrasli skloni smo nepromišljenim akcijama a od djece očekujemo znatno veću odgovornost i sigurnost. Moramo biti primjer i boriti se općenito za zaštitu i sigurnost djece, a onda i na internetu i povećati edukaciju i zaštitu.

Preporuke i upozorenja stižu i iz Ureda dječje pravobraniteljice Ivane Milas Klarić. U priopćenju ističu:

"Za zaštitu dobrobiti djece vrlo je važno da se roditelji ponašaju odgovorno u svakoj situaciji pa tako i da prilikom komuniciranja putem društvenih mreža štite najbolji interes djeteta. Roditeljima preporučujemo da zaštite djecu od nepotrebnog izlaganja na internetu. I zato što bi te objave, podatke ili fotografije netko mogao zloupotrijebiti, ali i zato što su upravo roditelji dužni štititi privatnost svojega djeteta i pokazati mu vlastitim primjerom kako zaštititi svoje osobne podatke i kako poštovati tuđu privatnost. Odrastanje 'pod svjetlima reflektora', kada se svaki intimni trenutak djetetovog života bilježi i dijeli s mnoštvom poznatih i nepoznatih gledatelja, moglo bi otežati djetetu poimanje vlastite privatnosti. Nažalost, ponašanje roditelja na društvenim mrežama često upućuje na njihovo nepoznavanje ili zanemarivanje zaštite privatnosti i zaštite prava djece općenito, budući da mnogi od njih dijele obilje podataka o sebi i djeci sa širokim krugom nepoznatih ljudi. Naročito zabrinjava to što mnoga djeca predškolske i rane školske dobi imaju svoje profile na društvenim mrežama i što mnogi roditelji - koji su im otvorili te profile - gotovo uopće ne nadziru njihove aktivnosti na internetu. Mnogi postaju svjesni opasnosti tek kad se njihovo dijete suoči s nekim oblikom zlostavljanja putem interneta, odnosno sa cyberbullyingom, o čemu svjedoče i prijave koje primamo i slučajevi o kojima doznajemo od policije. Zato smatram da je vrlo važno da se roditelji zajedno s djecom informiraju o opasnostima i mogućnostima zaštite na internetu te da se dogovore o pravilima ponašanja i postave jasna ograničenja u uporabi računala, mobitela i interneta, u skladu s dobi i zrelosti djeteta. U tome ih trebaju podržati i dječji vrtići, škole i druge ustanove, savjetovališta za roditelje i djecu, ali i mediji, koji trebaju pridonijeti jačanju medijske pismenosti i roditeljskih kompetencija općenito", priopćila je pravobraniteljica.


Reci što misliš!