zdravlje mozga
Booster za vaše neurone: Napitak od kurkume poboljšava pamćenje i koncentraciju
Kognitivni pojačivači, ili tzv. nootropici, spojevi su koji poboljšavaju aktivnost našeg mozga, pozitivno djelujući na pamćenje, koncentraciju, nošenje sa stresom, pa čak i potiču dobro raspoloženje. Upravo kurkuma sadrži moćan antioksidans koji daje boost našim neuronima.
Mozak, vitalni organ našeg tijela, zaslužan za normalno funkcioniranje svih drugih organa i ujedno najveći misterij znanstvenicima. O tome kako funkcionira i manevrira nama, rade se studije i postavljaju iznova nove teorije. No jedno je sigurno, kao i na sve ostale organe u našem tijelu, tako i na funkcioniranje moza utječu namirnice koje unosimo u organizam. Neki spojevi na njega djeluju stimulativno, poboljšavajući nam fokus i koncentraciju, a neki ga pak umiruju i usporavaju njegov rad. Nootropici je naziv za kognitivne pojačivače, ili tvari koje pobojšavaju aktivnost mozga, a oni se mogu nalaziti i u prirodnim namirnicama. Riječ je o spojevima koji pozitivno utječu na koncentraciju, proces učenja, kratkoročno i dugoročno pamćenje, savladavanje stresnih situacija, zaštitu moždanih stanica, motivaciju, produktivnost ili kreativnost.
Puno je različitih spojeva koje ulaze kategoriji nootropika, a oni se nalaze među vitaminima, mineralima, biljnim ekstraktima, biljkama i gljivama. Kako su mnoga istraživanja potvrdila pozitivan učinak kurkume na aktivnost našeg mozga, evo objašnjenja zašto je ovaj začin tako moćan kad je riječ o mozgu.
Važan antioksidans
Kurkumi se pripisuju jaka antioksidacijska svojstva upravo zbog spoja kurkumina, koji ovom korijenu daje intenzivno narančastu boju. No kako zapravo funkcionira naš mozak i koja je uloga kurkumina? Neuroni su sposobni stvarati nove veze, a u određenim dijelovima mozga mogu se razmnožavati i povećavati broj. Jedan od glavnih pokretača ovog procesa je neurotrofni faktor iz mozga (BDNF). RIječ je o genu koji je uključen u stvaranje proteina odgovornog za održavanje neurona. BDNF protein igra ulogu u pamćenju i učenju, a može se pronaći u dijelovima mozga odgovornim za jelo, piće i tjelesnu težinu.
No mogi poremećaji mozga vezani su uz sniženu razinu BDNF proteina, uključujući depresiju i Alzheimerovu bolest. Zanimljivo je da su neke studije otkrile da kurkumin može povećati razinu BDNF-a u mozgu pa ga smatraju učinkovitim u prevenciji i smanjenju simptoma mnogih moždanih bolesti. Osim toga, pomaže u poboljšanju pamćenja i pažnje.
Kako pripremiti napitak?
No kako najbolje konzumirati kurkumu? Mnogi preporučuju mlijeko od kurkume ili zlatno mlijeko, a ovaj napitak jednostavno možete i sami pripremiti
Sastojci za 2 porcije
2 šalice (475 ml) mlijeka (mliječno ili biljno)
1,5 žličica (5 grama) mljevene kurkume
med ili stevija
cimet ili crni papar
Na laganoj vatri postupno zagrijavajte mlijeko dok ne postane vruće. Umiješajte kurkumu i maknite s vatre. Ulijte napitak u šalice i dodajte zaslađivače, cimet ili crni papar.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!