Sci-Tech

Društvene mreže

Društvene mreže uzrokuju osjećaj izoliranosti i usamljenosti

Društvene mreže uzrokuju osjećaj izoliranosti i usamljenosti
Borna Filić/PIXSELL

Osnovna ideja iza društvenih mreža jest interakcija s prijateljima, poznanicima, istomišljenicima, pa čak i neistomišljenicima, a s većom količinom međuljudske interakcije, osjećaj usamljenosti trebao bi biti sve manji

Nedavno dovršeno istraživanje na Odjelu za medije, tehnologiju i zdravstvo Sveučilišta u Pittsburghu međutim sugerira drugačije. Mladi, koji dnevno na društvenim mrežama provode dva sata ili više, osjećaju veću izolaciju i usamljenost nego njihovi vršnjaci koji na istim platformama provede pola sata ili manje.

Voditelj istraživanja, Brian Primack, nije uspio doći do zaključka koji točno razlozi stoje iza takvih rezultata, no nagađa kako osjećaj usamljenosti najčešće proizlazi iz pregledavanja tuđih fotografija i videozapisa na kojima su autori u društvu jedne ili više osoba. Tako se stvara osjećaj samoće budući da osoba, najčešće sama, sjedi za računalom ili smartphoneom dok se drugi druže i zabavljaju.

Nažalost, to izaziva svojevrsni začarani krug budući da se u trenucima najveće samoće, prema istom tom istraživanju, mladi najčešće okreću upravo društvenim mrežama.


Reci što misliš!