Sci-Tech

Kupujete li rabljeni automobil? Ovi savjeti olakšat će odabir

Kupujete li rabljeni automobil? Ovi savjeti olakšat će odabir

Kod kupnje rabljenog automobila treba biti posebno oprezan zbog mnogih nedostataka koje će preprodavači pokušati vješto sakriti, kako bi što više zaradili.

 

Nakon ulaska u EU, rabljeni automobili su zbog promjene trošarina osjetno pojeftinili te ih se sve više uvozi. U takvom slučaju nemoguće je znati kako se takav automobil vozio, no, to je teško znati i kupujemo li automobil od prvog vlasnika.

Naravno, najbolja je opcija kupiti automobil od poznanika, gdje znamo kako se auto koristio i vozio, a sljedeći izbor bi trebao biti provjereni trgovac rabljenih automobila. Pri kupnji kod ovlaštenih partnera, kupci mogu dobiti i druge pogodonosti, poput boljih uvjeta financiranja, ili mogućnosti zamjene svog starog auta za noviji rabljeni.

Servisna knjižica vlasnika trebala bi biti dokaz stručno održavanog vozila. No, ako idete pogledati neki auto, povedite majstora ili automobil odvezite u servis na pregled. Ako vam netko ne želi dozvoliti pregled, zahvalite se i krenite na sljedeći auto. 

Skidanje kilometara je prilično česta praksa, ali kako se ona bilježi na svakom tehničkom pregledu, za 30-ak kuna u Centru za vozila možete dobiti uvid u bazu prijeđenih kilometara. Trebat će vam prometna dozvola.

Gledajte kako motor pali hladan ili topao te kakvi su ispušni plinovi. Na testnoj vožnji pratite zanosi li auto pri kočenju, ima li lupanja i ljuljanja na neravninama te gledajte ima li 'lufta' na upravljaču. 

Pogledajte jesu li upravljač, ručica i rubovi sjedala izlizani u skladu s kilometrima, a možete se i sagnuti i podići tapison. Ako auto propušta, tu će se voda taložiti. Tragovi hrđe mogu se lako sakriti, no pregledajte rubove blatobrana i pragove. Pogledajte i stanje guma.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.