"Čovjek sa zlatnom rukom" spasio dva milijuna života
Australac James Harrison davao je plazmu svaka tri tjedna punih 60 godina i zahvaljujući jedinstvenim antitijelima u svojoj krvi spasio živote dva milijuna beba koje su mogle podleći hemolitičkoj bolesti novorođenčadi, objavio je CNN u priči o tom nesvakidašnjem pothvatu.
Harrison (78) u svojoj krvi ima rijetka antitijela koja su korištena za izradu injekcija anti-D imnoglobulina koji sprječava imunosni sustav majki s rh negativnom krvnom grupom da napada njihovu nerođenu rh pozitivnu djecu.
Kad mu je bilo 14 godina Harrison je bio podvrgnut teškoj operaciji pluća i spasila ga je transfuzija krvi. Stoga je i sam postao davatelj čim je postao dovoljno star. U to vrijeme, tisuće beba umirale su svake godine od hemolitičke bolesti novorođenčadi.
Liječnici su ubrzo otkrili da Harrisonova krv ima rijetka antitijela za koja se znalo da sprečavaju da majke s rh negativnom krvnom grupom razviju antitijela protiv svoje rh pozitivne djece i 60-ih godina prošlog stoljeća počeli su koristiti njegovu plazmu za izradu anti-D imnoglobulina koji danas rutinski zaustavljaju razvoj hemolitičke bolesti i omogućuju sigurno iznošenje trudnoće.
"Australija je bila jedna od prvih zemalja koja je otkrila donatora s tim antitijelima i to je u to doba bilo revolucionarno", rekla je CNN-u Jemma Falkenmire iz australskog zavoda za transfuziju krvi. Koliko su ta antitijela rijetka govori i podatak da je od tada u cijeloj Australiji pronađeno još samo pedesetak odgovarajućih donatora.
"Svaka doza krvi je dragocjena, ali Jamesova je posebna. Svaka anti-D injekcija proizvedena u Australiji potiče od Jamesa", dodala je Falkenmire. "A pošto je više od 17 posto žena u Australiji izloženo riziku, James je spasio mnogo života".
"Čovjek sa zlatnom rukom", kako ga zovu, plazmu daje i danas. I priznaje da ne može podnijeti pogled na krv. "Nikad, nikad nisam gledao kako mi igla ulazi u ruku", rekao je CNN-u. "Gledam u strop, gledam sestre, ali nikad nisam gledao iglu. Ne mogu to podnijeti".
Tog junaka to nije omelo da proslavi svoju tisućitu donaciju prije četiri godine. Tada je rekao medijima: "To je jedini rekord za koji stvarno želim da bude oboren".
Vezane vijesti
-
Puno odraslih osoba nema dovoljno samopouzdanja i to se odražava na njihovu svakodnevnu kvalitetu života. Zamislite samo kako je teško djeci kad se i odrasli teško nose s današnjim načinom života
-
Skandinavske zemlje imaju najbolji sustav obrazovanja i socijalne skrbi te ostale uvjete koji potiču majčinstvo, dok je najgore u siromašnim zemljama Afrike
-
Selidba ima ozbiljnije posljedice nego što se mislilo - ljudi koji su se kao djeca često selili imaju više psihičkih problema
-
Pokušaj odabira jedinstvenog imena za bebu nije uvijek lak pa se neki roditelji u potrazi za nadahnućem okreću Marvelovim filmovima.
Izdvojeno
-
Centar za poslovnu etiku Fakulteta filozofije i religijskih znanosti u suradnji sa Sveučilištem u Scrantonu (Pensivlanija, USA), Sveučilištem u Ljubljani i Sveučilištem u Zadru organizira međunarodni interdisciplinarni simpozij na temu: "Turizam, ekonomija i poslovna etika".
-
Jedna od najvećih prepreka u procesu mršavljenja često je osjećaj ograničenja i nedostatak zadovoljstva iz hrane.
-
Minutu i 26 sekundi prije isteka produžetka, Zadar je u 2. kolu AdmiralBet lige protiv Igokee m:tel na Višnjiku imao vodstvo 75:71 i slobodno bacanje.
-
Arheolozi su u Pompejima otkrili privatni spa kompleks u kojemu su se posjetitelji i gosti kupali prije nego što su prionuli raskošnim gozbama, objavljeno je u petak na talijanskoj internetskoj stranici, a prenosi AFP.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.