Politika

smirivanje napetosti

Smirivanje napetosti između Beograda i Skoplja, do kraja godine zajednička sjednica vlada

Smirivanje napetosti između Beograda i Skoplja, do kraja godine zajednička sjednica vlada

Vlade Srbije i Makedonije mogle bi već do kraja godine održati zajedničku sjednicu u Beogradu, objavili su u četvrtak srbijanski elektronički mediji, nagovješćujući time dalje smirivanje napetosti nakon ovotjedne diplomatske krize između Beograda i Skoplja.

Vijest o sjednici vlada dviju zemalja do kraja godine u Beogradu uslijedila je nakon današnjeg razgovora srbijanskog šefa države Aleksandra Vučića s makedonskom veleposlanicom u Beogradu Verom Jovanovskom Tipko koju je obavijestio da će srbijanska premijerka Ana Brnabić uskoro uputiti poziv makedonskom kolegi Zoranu Zaevu za zajedničku sjednicu.

Beogradski mediji objavili su i da se srbijanski diplomati u Skoplju vraćaju u četvrtak u glavni grad Makedonije nakon što je kompletno osoblje veleposlanstva u nedjelju navečer povučeno u Beograd na hitne konzultacije.
Vučić je primio makedonsku veleposlanicu i razgovarao s njom o "kontinuiranom unaprijeđenju dobrosusjedskih odnosa i njegovanju tradicionalnih prijateljskih veza", priopćeno je iz Vučićeva ureda.

Jedna od tema razgovora bila je i održavanje mješovitog odbora za gospodarsku suradnju, a dogovoreno je da, po postavljenju savjetnika za nacionalnu sigurnost Srbije, bude održan njegov sastanak s makedonskim kolegom.
Susret Vučića i makedonske veleposlanice prvi je službeni susret dužnosnika dviju ržava nakon diplomatske krize započete u nedjelju povlačenjem osoblja veleposlanstva Srbije u Skoplju na hitne konzultacije u Beograd, uz službeno obrazloženje da je povod "veoma ofenzivno obavještajno djelovanja protiv tijela i institucija Srbije".

Srbijanski državni vrh u ponedjeljak je povlačenje diplomatskog osoblja iz Skoplja objasnio ugrožavanjem interesa Srbije, a srbijanski mediji kao povod takvog postupka naveli su prijedlog makedonske vlade o podršci učlanjenju Kosova u UN-ovu organizaciju za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO). Vlada u Skoplju zanijekala je tvrdnje Beograda o prisluškivanju i navela kako će se u dnosu prema članstvu Kosova u UNESCO-u voditi stajalištima većine zemalja EU.

Raspletu krize porethodio je telefonski razgovor Vučića i Zaeva u srijedu u kojem su se u pet točaka suglasili o budućim odnosima i suradnji dviju država.

Smirivanju napetosti u odnosima Beograda i Skoplja trebali bi pridonijeti i sastanci dvojice šefova dipolomacije - Ivice Dačića i Nikole Dimitrova u petak u Nišu, te susret dvoje premijera - Ane Brnabić i Zorana Zaeva na rubu neformalnog skupa balkanskih političkih vođa u subotu u albanskom gradu Draču.

Potezi Beograda potaknuli su oštre kritike na oporbenoj sceni, a nekadašnji šef diplomacije i nedavni predsjednički kandidat Vuk Jeremić ocijenio je povlačenje diplomatskog osoblja iz Makedonije kao "diplomatski diletantizam".

Povlačenje diplomata iz Skuplja kritizirala je i Demokratska stranka (DS), ocjenjuje taj čin kao „pucanj u nogu“ i "predstavu za domaću javnost sa štetnim posljedicama" jer je problem forsiran "dimenzijom tajanstvenosti" s obzirom da javnosti nisu objašnjeni ni povod ni razlozi odluke o povlačenju diplomata.


Reci što misliš!