Bojkot
SAD će bojkotirati UN-ovu konferenciju o rasizmu
Obamina administracija "sa žaljenjem" je odlučila ne nazočiti konferenciji u Ženevi od 20. do 25. travnja, koja je posvećena reviziji napretka provedbe zaključaka UN-ovog skupa o rasizmu u Durbanu
Sjedinjene Države bojkotirat će konferenciju UN-a o rasizmu, koja se idućega tjedna održava u Ženevi, zbog nezadovoljstva završnim dokumentom skupa u kojem se "izdvojeno" kritizira Izrael i ograničava sloboda govora, priopćio je u subotu State Department, javlja HTV
Obamina administracija "sa žaljenjem" je odlučila ne nazočiti konferenciji u Ženevi od 20. do 25. travnja, koja je posvećena reviziji napretka provedbe zaključaka UN-ovog skupa o rasizmu u Durbanu (JAR) iz 2001., istakao je State Department.
Prije dva mjeseca, američka administracija je upozorila da će bojkotirati konferenciju ako se ne provedu izmjene u dokumentu koji treba biti prihvaćen na skupu.
Zadnjih su tjedana rasprave o dokumentu dovele do više izmjena, no promjene teksta nisu ispunile očekivanja SAD-a, stoji u priopćenju.
State Department ističe kako je SAD "duboko predan borbi protiv rasizma i svih oblika rasne diskriminacije", koji su obilježili neke od najbolnijih stranica američke povijesti, te izražava spremnost SAD za suradnju s ljudima svih nacija na zaustavljanju rasizma i diskriminacije, gdje god da se događaju.
Izražava se i "duboka zahvalnost" izaslanstvima mnogih zemalja, uključujući i Rusiju kao predsjedavajuću, te visokim dužnosnicima UN-a, koji su neumorno radili da se poboljša završni dokument i konferencija refokusira isključivo na rasizam i diskriminaciju.
Ocjenjuje se da je sadašnji dokument značajno unaprijeđen u usporedbi s prijašnjim verzijama, ali da "tekst i dalje sadrži riječnik koji sveukupno reafirmira Durbansku deklaraciju i akcijski program (DDPA) iz 2001., za koju je SAD dugo govorio da je ne može podržati".
Odluci o bojkotiranju ženevskog skupa prethodili su tjedni žustre rasprave unutar administracije i lobiranja utjecajih židovskih skupina protiv američkog sudjelovanja, navode u izvješćima američki mediji.
Potez će po izazvati nezadovljstvo zagovornika ljudskih prava iz afričko-američke zejdnice, koji su se nadali da će Barack Obama kao prvi crnački predsjednik SAD-a poslati službeno izaslanstvo na konferenciju UN-a o suzbijanju rasizma, ocjenjuje se u izvješćima.
Sastankom u južnoafričkom Durbanu dominirala su sporenja oko Bliskog istoka i naslijeđa ropstva.
SAD i Izrael su se usprotivili pokušajima da se Cionizam, pokret za uspostavu židovske države na Svetoj zemlji, izjednači s rasizmom. Ta je usporedba kasnije odbačena, no ostala je zabrinutost zbog antisemitizma u završnom tekstu.
Plan da se u Ženevi reafirmira dokument iz 2001. izazivao je posebnu zabrinutost Obamine administracije.
Vezane vijesti
-
-
-
John Paul Rogers, kandidat za gradonačelnika, čudi se jer ga osuđuju zato što je bio član Klu Klux Klana. Bio je i u izviđačima pa ga za to nitko ništa ne pita...
-
'Dogodilo se nekoliko stotina incidenata od izbora, mnogo više nego je to uobičajeno', rekao je Mark Potok, ravnatelj organizacije 'Southern Poverty Law Center' koji nadzire zločine iz mržnje
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!