Velika Britanija
Nakon irskog 'da' referendum žele Britanci
Konzervativci, izgledni pobjednici skorih parlamentarnih izbora, traže da se preispita odnos te zemlje prema Europskoj uniji i raspisivanje referenduma o Lisabonskom ugovoru
Nakon što je u Irskoj iz drugog pokušaja na referendumu usvojen Lisabonski ugovor, uzburkali su se politički duhovi u Velikoj Britaniji.
Konzervativci, izgledni pobjednici skorih parlamentarnih izbora, traže da se preispita odnos te zemlje prema Europskoj uniji i raspisivanje referenduma o Lisabonskom ugovoru.
Najglasniji među njima je londonski gradonačelnik Boris Johnson koji kaže da laburisti žele 'prošvercati' Tonyja Blaira na mjesto predsjednika Europske unije i na taj način mu omogućiti poziciju iznad budućeg britanskog konzervativnog premijera Davida Camerona. Problem je u tome što bi konzervativci na vlast trebali doći tek u proljeće iduće godine, a dotada bi sve oko Lisabonskog ugovora trebalo biti riješeno ako euroskeptični Britanci nekako ne uvjere Čehe i Poljake da otegnu stvar.
Cameron se nalazi u teškoj situaciji, jer on nije predstavnik euroskeptične struje unutar Konzervativne stranke, ali ne želi se zamjeriti svojim kolegama iz te frakcije, naročito prije izbora. On će se pokušati izboriti za neke ustupke Velikoj Britaniji, iako je sasvim izvjesno da nema vremena za provedbu referenduma o Lisabonskom ugovoru. Vođa konzervativaca kaže da neće prihvatiti 'ne' kao odgovor te će pregovarati s predanošću s kojom se Margaret Thacher prije 25 godina izborila za povratak britanskog novca.
Kaže da neće prihvatiti činjenicu da Britanija ne može ponovo pregovarati o dijelovima o nadležnostima koje su Lisabonskim ugovorom prenesene na Bruxelles. Birokrati iz Bruxellesa morat će raditi iznimno brzo da se sporazum ratificira do proljeća, jer na eventualnom britanskom referendumu ne bi imao nikakve šanse za prolazak.
Vezane vijesti
-
Na referendumu 12. lipnja 53 posto Iraca glasovalo je protiv Lisabonskog ugovora, temeljnog dokumenta Europske unije
-
O rezultatu glasovanja u Irskoj umnogome ovisi i hrvatski put u Uniju. Ako nema Lisabonskog ugovora, onda je na snazi Ugovor iz Nice. On je napravljen za 27 zemalja članica i ne predviđa proširenje EU-a
-
Smatraju kako Lisabonski sporazum od Europe pravi superdržavu u kojoj pojedine članice gube suverenost
-
Promjene njemačkog zakona obvezuju vladu da parlament potanko i što brže izvijesti o poslovima EU-a i daju parlamentu pravo da izrazi službeno stajalište o bilo kojem pitanju EU-a o kojem vlada raspravlja u Bruxellesu
Izdvojeno
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
-
U četvrtak, 23. siječnja 2025. od 17:00-18:00, u MMD, Plesna radionica! Bachata je jednostavan ples za naučiti i temelji se na improvizaciji, što pomaže razviti kreativne kapacitete djece i odraslih.
-
Trebate u brzinski shopping? Nisu sve trgovine zatvorene
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
Reci što misliš!