14 rebalansa u 11 godina
Hrvatska upravlja proračunom kao "sumnjive" zemlje
Da stvar bude gora, najnovijim kozmetičkim rebalansom Vlada je čak i povećala rashode za oko 900 milijuna kuna
Posljednja analiza o rebalansima domaćeg budžeta Instituta za javne financije pokazala je poražavajući rezultat - Hrvatska se prema učestalosti korigiranja proračuna svrstava u kategoriju 'sumnjivih' zemalja poput Nepala, Kenije, Zimbabvea, Ugande, Nigerije, Sudana, Haitija, Rumunjske, Bugarske, Makedonije i Srbije.
Rebalans proračuna u Hrvatskoj je postao pravilo umjesto iznimke. Tako smo u posljednjih 11 godina imali čak 14 rebalansa, te smo navikli da se već pri donošenju proračuna napominje kako će problemi biti rješavani upravo rebalansima. Ovakav način vođenja državnih financija nepoznat je u europskim zemljama, pa je, primjerice, Irska u posljednjih deset godina samo jednom izvršila rebalans proračuna - prošle godine.
Da stvar bude gora, najnovijim kozmetičkim rebalansom Vlada je čak i povećala rashode za oko 900 milijuna kuna, čime je povećan i proračunski manjak, pa je Hrvatska ovim potezom čak prestala ispunjavati europske kriterije za uvođenje eura.
Katarina Ott i Dunja Beš iz Instituta za javne financije (IJF) ističu kako u razvijenim zemljama zbog rebalansa proračuna padaju ministri financija pa i čitave vlade. Sam ministar financija, pak, trebao bi grčevito odolijevati pritiscima za korigiranje proračuna, čak i po cijenu ostavke.
Vezane vijesti
-
Hrvatske vlade, pokazuje analiza, redovito pripremaju i predlažu proračune za koje se od samog početka znaju da nisu ostvarivi
-
Šuker tvrdi kako će se pravi efekti rebalansa vidjeti na proljeće iduće godine
-
Kuštrak: Sreća što nije došlo do povećanja poreza
-
Glavni ekonomist Societe generale Splitske banke Zdeslav Šantić kazao je za Index kako će smanjenje rashoda zasigurno pomoći proračunu, no, upozorava, ponovno je izostao reformski zahvat
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.