O torbarima
Josipović: 'Krivi su oni koji nose i primaju torbe'
Na Ekonomskom fakultetu povodom njegova 90. rođendana predavanje je održao predsjednik Ivo Josipović na temu korupcije, gdje se dijelom složio s izjavom komisije Iustitia et Pax u kojoj se govori o nužnosti preventivnog djelovanja te izbjegavanja komentiranja istraga koje su u tijeku, jer se tako može postići kontraefekt, ali je konstatirao da oni koji nose torbe pune keša krše zakon
Upravo zato što predsjednik odbija govoriti o konkretnim slučajevima korupcije koji su u tijeku, jer, tvrdi, tako šteti toj borbi, upitan je što ako se pokaže da je bilo koja stranka u Hrvatskoj financirana na način da su nošene torbe s kešom unutra i povlači li to samo političku ili i kaznenu odgovornost njihovih članova.
'U svakom slučaju onaj koji je nosio, ako se ustanovi da je itko nosio, novac u torbi, ozbiljno je povrijedio pravni poredak i mora za to odgovarati bez obzira o kome je riječ', rekao je predsjednik. Na dodatno pitanje, a što je s onim koji je primio, predsjednik je odgovorio da svatko tko je u tome sudjelovao odgovara. 'Baratanje torbama punim keša nije dopušteno', poručio je Josipović.
U ponedjeljak je Iustitia et Pax biskupske konferencije u javnost poslala izjavu o korupciji s kojom se predsjednik na predavanju ne Ekonomskom fakultetu na istu temu složio iako ju je nazvao kontroverznom u nekim dijelovima.
Na novinarsko pitanje kako komentira dio u kojem su oni ustvrdili da političari ne smiju u svijetu blatiti državu govoreći o kriminalu i korupciji tj. da budu odmjereniji u svom nastupu.
'Ne znam na koga su mislili. Naravno da treba štiti interese države, ali na način koji ne govori o istini, koju zamagljuje ono što znaju drugi nije korisno za Hrvatsku', smatra šef države. Kaže da on kada govori o stanju u Hrvatskoj priznaje probleme koji su evidentni, ali uvijek ističe optimizam.
'Pa i na ovom predavanju sam rekao da, bez obzira na teške slučajeve korupcije na koje se sumnja i u pogledu kojih se vode postupci, ne treba podleći histeriji i linču, ali vjerujem da je Hrvatska dovoljno jaka da pobijedi korupciju', kazao je predsjednik.
Na pitanje smatra li da su u komisiji Iustitia et pax o svemu govorili više nego o korupciji, kaže da svatko u ovom društvu, pa naravno i Crkva, ima pravo uprijeti prstom u korupciju, ali i upozoravati, i u tom dijelu se slaže s mišljenjem biskupa, na nužnost preventivnog djelovanja, jer kažnjavanje samo nikad ne daje potpun rezultat i zbog toga je odgojna varijanta vrlo važna.
Vezane vijesti
-
-
-
'Pogledajte gdje se pere novac i gdje su se nalazili partneri za korupciju. Očekujem dodatnu podršku EU kako bi se zajedničkim akcijama raščistila koruptivna djela', rekao je Josipović
-
Bivši predsjednik Stjepan Mesić u cijeloj je priči našao mjesto i za sebe ustvrdivši kako je za njegova mandata, aferom Kamioni, započeo ozbiljan obračun s korupcijom
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.