Politika

Svatko se bavi svojim prognozama

Linića ne brinu loše gospodarske prognoze

Linića ne brinu loše gospodarske prognoze

Niz loših prognoza za domaće gospodarstvo, nakon EBRD-a, nastavio je Ekonomski institut u Zagrebu očekivanjem pada BDP-a od 1,3 posto do kraja godine. No, u Vladi imaju svoje prognoze.

Ministar financija Slavko Linić prije današnje sjednice Vlade nije se želio upuštati u analizu predviđanja Europske banke za obnovu i razvitak o 1,2 posto pada aktivnosti hrvatskog gospodarstva u ovoj godini. Tek je kratko poručio svi imaju svoje prognoze, no ima ih Vlada.

"Prema tome, toliko su različite. Svatko se bavi svojim prognozama. Kriza je velika i u svijetu i u Hrvatskoj, Vlada je pokušava rješavati. Samo toliko o prognozama", rekao je Linić.

Velike nade polažu se u investicije. Za one po modelu javno-privatnog partnerstva gradnje i obnove javnih objekata natječaji bi trebali krenuti kroz 10 dana. Prvi ugovori trebali bi biti sklopljeni u listopadu. A precizan uvid u ulagačku sliku Hrvatske trebao bi do kraja godine dati Registar investicija, kako bi se jasno vidjelo gdje zapinje i tko ih koči. Prvi potpredsjednik Radimir Čačić.

"Ovo bi trebalo onemogućiti da se ugovori Zagreb-Sisak po 3 milijuna eura po kilometru, a onda da se digne cijena na 12 milijuna eura po kilometru", rekao je Čačić.

No, ima i dobrih vijesti, i to s pulskog škvera.

"Završili smo privatizaciju ESOP Uljanika s rezultatom koji je 50% iznad predviđenog", izjavio je Čačić.

Temelj je to za iduću fazu u kojoj bi nakon dokapitalizacije, pulski škver kupio i riječki 3. maj. A dašak optimizma, u trenutku dok Vlada i dalje vjeruje u gospodarski rast, unatoč prognozama o padu, trebali bi donijeti jeftini krediti HBOR-a iz zaduženja kod Svjetske banke. Rok je 28 godina, poček sedam, a kamate povoljne, ističe Linić.

"To je negdje aranžman oko 200 milijuna eura. To su sada onda značajna sredstva koja mogu biti na raspolaganju za financiranje ne samo izvoznih programa", pojasnio je Linić.

A na većoj iskorištenosti europskih fondova bit će dodatno angažirano dvjestotinjak ljudi, no preraspodjelom po ministarstvima, a ne novim zapošljavanjem.

"Procjena je da nam treba oko 197 djelatnika u svim ministarstvima i institucijama koji rade na tim programima i u Fondu za zaštitu okoliša negdje oko 35 djelatnika", kaže Linić.

Spomenimo i da će na ruku domaćim prerađivačima ići i gotovo dvostruko povećane uvozne kvote za sušeno povrće i konzerviranu rajčicu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.