Ususret izborima
New Hampshire - sićušna država koja bi mogla odlučiti američke izbore
Američki izborni sustav vrlo je kompliciran. Sve se svodi na tzv. neodlučne države ('swing states'). To su savezne države koje nemaju tradiciju glasovanja za demokrate ili republikance i na dan izbora mogu okrenuti smjer.
Neke od tih države su velike poput Ohia, Virginie ili Floride, nose veliki broj glasova i kandidati im u kampanji poklanjaju veliku pozornost. Primjerice, još nikad u povijesti kandidat nije postao predsjednikom, a da nije osvojio Ohio. S druge strane, neke od država su relativno male i kandidati ih znaju zapostavljati. Jedna od tih malih država (milijun i 300 tisuća stanovnika) je New Hampshire, ali u ovoj kamanji nikako nije zapostavljen. U posljednjih 10 dana obojica kandidata ovdje su bila četiri puta. New Hamshire nosi najmanje, tek 4 tzv. izbornička glasa (electoral votes) no utrka između Baracka Obame i Mitta Romneya do te je mjere neizvjesna da upravo ta 4 glasa mogu biti presudna.
Clinton: New Hamshire, pomozite predsjedniku
Na skupu demokrata u gradiću Concordu u New Hamshireu bio je jučer i bivši predsjednik Bill Clinton. Amerikanci ga još uvijek neobično vole, a Obama ga je angažirao da posljednjih dana govori o ekonomiji. Iako dobro barata brojkama i zvuči uvjerljivo i kompetentno, suština Clintonovih govora svodi se na kritiku republikanskog programa za oživljavanje ekonomije. Obama smatra da će ideja o potrebi dodatnog oporezivanja bogatih još bolje zvučati ako dolazi iz usta jednog od takvih, Billa Clintona. Bivši predsjednik i New Hampshire imaju posebnu vezu. Upravo ta 4 glasa bila su presudna u njegovoj pobjedi 1993. Zato danas poziva New Hamshire da pomogne Obami kao i njemu prije deset godina. A iako je Obama na nacionalnoj razini ranjiv zbog stanja u ekonomiji, to mu u ovoj državi ne bi trebalo nauditi. Naime, New Hamshire nije osjetio svu težinu recesije kao druge države i stopa nezaposlenosti je samo 5,7 posto. Ipak, ovdje vole i Romneya. Smatraju ga domaćim čovjekom. Bio je dosta uspješan guverner susjednog Massachusettsa i posjeduje vikendicu na jednom od brojnih jezera New Hamshirea, Lake Winnipesaukee.
Romneyeva antisocijalistička kampanja
Osim što ekonomiju gura u prvi plan i pokušava dokazati da zemlja pod Obamom ide u krivom smjeru, Mitt Romney Amerikance nastoji i dobro preplašiti. U spotu kojim se posljednjih dana doslovce bombardira javnost na televizijskim postajama, Amerikancima se obraća mađarski emigrant. Sa slikama iz istočne Europe iz 60ih godina u pozadini, Mađar kaže kako je socijalizam uništio njegovu zemlju pa je emigrirao u Ameriku. Sada, kaže, pokušaj socijalističkog upravljanja i izjednačavanje bogatih i siromašnih vidi i u SAD-u. To ga plaši pa će zato glasovati za republikance.
Izbor između dva čovjeka
Američki analitičari daju prednost aktualnom predsjedniku (posljednje ankete daju mu 48%, a Mittu Romneyu 47 % podrške). Kada ih pitate što je odlučujuća točka kampanje, uglas odgovaraju superoluja Sandy koja je pomogla Obami jer je pokazao državničke sposobnosti. Naglašavaju i jednu rečenicu koju je Obamin PR tim vrlo uspješno plasirao, a glasi : „Ovo nije referendum o stanju američke ekonomije već izbor između dva čovjeka". Kada se tako postave stvari, Romneyu se glavni adut izbija iz ruku, a Obama se nameće kao taj čovjek koji bi ipak bio bolji izbor.
Duga noć
Amerikanci se sutra spremaju na iznimno dugu noć. Neki kažu i da pobjednik možda neće biti poznat danima, što zbog kompliciranog izbornog sustava, što zbog još kompliciranijeg načina prebrojavanja glasova u pojedinim državama.
Za pobjedu je potrebno 270 glasova, tko ih osvoji postat će američki predsjednik. Mediji se čak bave i najnevjerojatnijim kombinacijama poput one da obojica kandidata dobiju po točno 269 glasova. Jedan od amandmana Ustava propisuje da u tom slučaju odlučuju Kongres i Senat. S republikanskom prevagom u Kongresu Romney bi vjerojatno postao predsjednikom, no demokratski Senat za potpredsjednika bi izabrao Joea Bidena. Malo vjerojatna, ali teoretski moguća je i ova opcija nakon izbora 6.11.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.