Politika

EU uvodi nove sankcije Rusiji

EU uvodi nove sankcije Rusiji

Nove europske sankcije protiv Rusije stupit će na snagu u petak, ali mogu biti revidirane ili suspendirane ovisno o napretku u provedbi dogovora o prekidu vatre na istoku Ukrajine, objavio je u četvrtak EU.

Novi krug sankcija usmjeren je protiv pet državnih banaka, tri velike obrambene tvrtke, projekte istraživanja nafte i 24 pojedinca.

Predsjednik Europskog vijeća Herman van Rompuy rekao je da bi sankcije mogle biti ukinute ili prilagođene, dodajući da će se "sveobuhvatna revizija provedbe mirovnog plana" provesti do kraja mjeseca.

"U svjetlu te revizije i ako situacija na terenu to bude opravdavala", EU će razmotriti "prijedloge o izmjeni, suspenziji ili ukidanju niza važećih sankcija, svih ili jednog dijela", dodao je.

EU je objavio da nove sankcije znače da europski državljani i tvrtke više ne smiju odobravati zajmove pet velikih ruskih državnih banaka.

 

"Financiranje dugova triju velikih ruskih obrambenih tvrtki i triju velikih energetskih tvrtki također je zabranjeno", kaže se u priopćenju.

"Više se ne smiju pružati niti usluge potrebne za istraživanje i proizvodnju nafte na velikim dubinama, istraživanje ili proizvodnju arktičke nafte i projekte iskorištavanja nafte iz škriljevca u Rusiji."

Sankcije se neće odnositi na plinski sektor.

Pojedinci, njih 24, kojima će se zabraniti putovanja i zamrznuti imovina, "sudjeluju u djelima protiv ukrajinske teritorijalne cjelovitosti, uključujući novo vodstvo u Donbasu, vladu na Krimu, kao i Ruse koji donose odluke i oligarhe."

Mjere su službeno dogovorene u ponedjeljak, no veleposlanici EU-a nisu se slagali oko njihove primjene strahujući da bi mogle ugroziti prekid vatre, kao i od ruske odmazde. Dogovor je postignut u četvrtak. Sankcije će stupiti na snagu objavom u Službenom listu EU-a.

Glasnogovornik ruskog ministarstva vanjskih poslova Aleksandar Lukaševič ocijenio je sankcije "neprijateljskom" odlukom i obećao odgovor.

"Naš odgovor bit će razmjeran šteti koje te sankcije načine gospodarstvima naših država", rekao je.

Odgovor bi mogao uključivati ograničenja na uvoz rabljenih automobila i druge potrošačke robe, rekao je jedan dužnosnik Kremlja.

Kremlj je u kolovozu zabranio uvoz prehrambenih proizvoda u vrijednosti gotovo devet milijarda dolara iz EU-a, SAD-a, Kanade, Australije i Norveške.

EU je uz to obećao dodatnih 22 milijuna eura pomoći ljudima u dijelovima Ukrajine najteže pogođenim sukobima.

U to je uključeno pet milijuna eura humanitarne pomoći za osnovne potrebe ljudi te 15 milijuna eura za pomoć razvoju najteže pogođenih područja i smještaj izbjeglica.

Dogovor koji su prošli petak u Minsku potpisali Kijev i proruski separatisti uključuje prekid vatre, poseban politički status za područja koja nadziru separatisti i razmjenu zarobljenika.

Prekid vatre uglavnom se poštuje iako Kijev optužuje separatiste za sporadična kršenja.

Glasnogovornik Nacionalnog vijeća za sigurnost Andrej Lisenko rekao je da su pobunjenici otvorili vatru na vladine položaje 20 puta u zadnja 24 sata.

Vijeće je također prvi put priznalo da su pobunjenici jako proširili teritorij koji nadziru. Separatisti sada nadziru cijelo područje duž ruske granice između Donecka i Azovskog mora.

NATO je u četvrtak objavio da se u istočnoj Ukrajini nalazi još oko tisuću ruskih vojnika s priličnom količinom opreme, a još 20.000 raspoređeno je duž ukrajinske granice.

U petomjesečnom sukobu poginulo je više od tri tisuće ljudi.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.