Planovi razminiranja
Ove godine u Zadarskoj županiji razminirat će se 2,5 km2
Od 800 kvadratnih kilometara površine Republike Hrvatske za koje se sumnja da je opasno zbog mina, ostalo je 47, 7 km2.
Iako je Domovinski rat završio, nije završila borba s minama, ubojitim napravama koje i nakon toliko godina vrebaju iz kamenjara i polja cijeloga dalmatinskog zaleđa. U našoj je županiji lani razminirano oko 3 km2, no od 1991. do 2010. godine stradale su 274 osobe, od kojih 97 smrtno.
U Zadarskoj je županiji na području razminiranja učinjeno dosta posla Od 1998. do 2010. na razminiranje Zadarske županije utrošeno je 480 milijuna kuna
U Domu županije danas je održan susret s ravnateljem Hrvatskog centra za razminiranje, Zdravkom Modrušan, koji je istaknuo kako je u Zadarskoj županiji lani razminirano oko 3 km četvornih. U 2011. godini očekuje se razminiranje još 2, 5 km četvornih.
Načelnica Plansko-analitičkog odjela, Nataša Mateša-Mateković, govorila je o područjima Zadarske županije koja će biti obuhvaćena daljnim akcijama razminiranja, a to su Općina Jasenice, Novigrad, Starigrad, Škabrnja, Bibinje, te osobito općine Poličnik i Posedarje.
Utvrdit će se stanje i na poljoprivrednim površinama Benkovca i kod aerodroma u Zemuniku.
Područje samog Grada Zadra nije u velikoj opasnosti od mina, no ipak će se provjeriti stanje neeksplodiranih sredstava na području Crnog.
Sva područja koja su započeta u razminiranju biti će dovršena u 2011. godini.
Modrušan se osvrnuo i na slučaj mještanina Posedarje koji je tvrdio kako se razminirava po nekoliko puta. Negirao je te tvrdnje, kazavši kako se to ne može dogoditi, zbog geodetskih izrada i činjenice da je Vlada Kraljevine Norveške donirala jedan od najboljih scan-uređaja u svijetu, pa sve što HCR upiše, ostaje evidentirano i ne može se dogoditi preklapanje podataka.
Apelirano je i na građane da ne uzimaju table s oznakama minske opasnosti, na koje je samo lani potrošeno 400 tisuća kuna. Osobe koje ih otuđe podložne su sankcijama.
Najrizičnija područja u Zadarskoj županiji su Benkovac, Stankovci i Jasenice, a potom slijede Pakoštane, Novigrad i Zemunik Donji.
Vezane vijesti
-
Na stranici Sveučilišta u Zadru objavljen je novi natječaj
-
Razmišljate li o pokretanju poduzetničkog pothvata? Višnja Perin pružit će vam sve potrebne informacije u srijedu 6. studenog od 16 h u dvorani Gradske knjižnice Zadar.
-
Danijel zvani Cuni kuhao je četvrti dan zadarskog tjedna 'Večere za 5'. Energični domaćin za svoju je večeru osvojio 39 bodova - oduševljene gošće dale su mu po deset bodova dok mu je Valentin dao devet i rekao: „Cuni, volim te, ali rižotu je falilo barem još pet minuta!“
-
I na blagdan Svih svetih na Jadranu pretežno sunčano i iznadprosječno toplo, uz samo rijetku maglu, a a po nizinama unutrašnjosti maglovitije i uglavnom svježije. Najniža temperatura zraka između 5 i 10 °C, na obali i otocima od 12 do 16 °C, a najviša dnevna od 20 do 23 °C.
Izdvojeno
-
Kasna jesen, hladnije vrijeme, kraći dan i pomicanje sata utječe mnogima na san. Takvo je doba godine i ne trebate si zamjerati ako patite od toga.
-
U prvom susretu 12. kola SuperSport HNL-a Dinamo je na Šubićevcu pobijedio Šibenik sa 4-0 upisavši prvu ligašku pobjedu u zadnja tri kola, dok je Šibenik produžio niz bez slavlja na već osam kola.
-
Zadarski nadbiskup Milan Zgrablić osnovao je Ured za medije Zadarske nadbiskupije u četvrtak, 31. listopada i predstojnicom toga Ureda imenovao Ines Grbić, novinarku Zadarske nadbiskupije.
-
Jednostavna razlika u genetskom kodu – dva X kromosoma naspram jednog X kromosoma i jednog Y kromosoma – može dovesti do velikih razlika u bolestima srca.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.