Ostalo / Zadarska županija

COAST projekt

Zeleno poduzetništvo - ključ gospodarskog razvoja i očuvanja prirodne kulturne baštine Zadarske županije

Zeleno poduzetništvo - ključ gospodarskog razvoja i očuvanja prirodne kulturne baštine Zadarske županije

Program potpora i povoljnog kreditiranja za zelene poduzetnike Zadarske županije prezentiran unutar „Županijskih dana 2011"

Kako bi potaknuli gospodarski razvoj Zadarske županije, ali i cijele dalmatinske obale, koji se temelji na očuvanju i zaštiti prirodnih bogatstava i raznolikosti te bogate kulturne baštine, Projekt COAST u suradnji sa županijskim regionalnim agencijama pokrenuo je Program za poticanje zelenog poduzetništva (PPZP).

Koji su zeleni poduzetnički pothvati u Zadarskoj županiji dosada uključeni u PPZP, kakve poticaje poduzetnicima ovaj Program nudi, koji je njegov značaj i važnost za gospodarski razvoj Županije te očuvanje njenih iznimnih prirodnih potencijala i jedinstvenosti bila je tema prezentacije koju su organizirali Projekt COAST Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP)  i Razvojna agencija Zadarske županije ZADRA. Prezentacija je održana danas, u Arsenalu Zadar, u okviru manifestacije „Županijski dani 2011" čiji je glavni organizator Zadarska županija.

„Program poticanja zelenog poduzetništva s jamstveno-kreditnim fondom  dodatni je  poticaj razvoju ekološke poljoprivrede na našem području koje ima veliki , ali za sada, nedovoljno iskorišteni potencijal", rekao je Daniel Segarić, Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Zadarske županije te je dodao da je Zadarska županija vodeća po broju ekoloških proizvođača u primorskom dijelu Hrvatske.

Program za poticanje zelenog poduzetništva financijskom i tehničkom pomoći te programom povoljnog kreditiranja potiče perspektivne zelene poduzetničke pothvate u Zadarskoj županiji od 2008. godine. Do sada je 17 zelenih poslovnih projekata zaslužilo potporu PPZP-a  u obliku darovnica i tehničke pomoći u ukupnom iznosu od oko 1,3 milijuna kuna. Programom poticanja zelenog poduzetništva potiču se poslovni projekti u sektorima ekološke poljoprivrede, uzgoju autohtonih sorti i pasmina, ruralnom, pustolovnom i prema prirodi prijateljskom turizmu te održivom ribarstvu i školjkarstvu.

„Dosadašnji zeleni poduzetnici Zadarske županije koji su ostvarili potporu unutar PPZP-a obuhvaćaju raznolika područja poduzetničkog djelovanja: od ekološkog maslinarstva i proizvodnje maslinovog ulja te ekološkog vinogradarstva preko  ekološkog uzgoja tradicionalnih sorti voća i povrća te ljekovitog i aromatskog bilja do uzgoja Buše, autohtone i ugrožene pasmine goveda", rekao je Šime Erlić, suradnik za zeleno poduzetništvo u Razvojnoj agenciji Zadarske županije te nastavio: „Turistička ponuda se obogaćuje i razvojem agroturizma koji predstavlja uspješni spoj turizma i poljoprivrede. Također, treba spomenuti i projekt zaštite močvarnog područja na otoku Pagu te projekte održivog školjkarstva".

Aiša Milović, suradnica Projekta COAST zadužena za operativno provođenje PPZP-a predstavila je jamstveno-kreditni fond. „Razvojem i praćenjem svih navedenih projekata pokazalo se da vrlo često prepreku poduzetnicima u razvojnom putu predstavlja pronalazak i osiguranje dodatnih vanjskih izvora sredstava. Upravo zbog toga, unutar PPZP-a kreiran je posebni jamstveno-kreditni fond u suradnji sa Splitskom bankom", rekla je Milović te dodala da je ono što ovaj program izdvaja od dosadašnjih srodnih programa mentorstvo koje podrazumijeva aktivno praćenje poslovanja svakog poduzetnika te savjetovanje i pomoć  u svim važnim aspektima za razvoj i uspješnost poslovanja.

„Sudjelovanjem u PPZP-u, Splitska banka se uključuje u društveno odgovorne programe koji doprinose očuvanju trajnih tradicionalnih vrijednosti za sadašnje i buduće naraštaje", izjavio je Domagoj Bojčić, zamjenik direktora makroregije Jug za poduzetništvo u Splitskoj banci. Jamstveno kreditni fond zelenim poduzetnicima nudi povoljnije uvjete kreditiranja od tržišnih, što uključuje djelomično jamstvo do 50% odobrenog kredita, subvencioniranu kamatnu stopu od 2-4%, te rok vraćanja do sedam godina s počekom od dvije godine.

Iskustva i rezultate svojih zelenih  poslovnih pothvata prisutnima su predstavili i sami zeleni poduzetnici  te prezentirali na koji način zeleno poduzetništvo funkcionira u praksi, na terenu, s kojim problemima se susreću te koji su ekonomski pokazatelji uspješnosti zelenog poduzetništva.

Željko Vrsaljko, predsjednik udruge vinara „Nadin" prezentirao je uspjehe i probleme u ekološkom vinogradarstvu i vinarstvu vinogradara i vinara iz „najekološkijeg" mjesta - Nadina. Predvodnica i pionirka ekološkog uzgoja voća i povrća u Dalmaciji te kreatorica tržišta ekoloških proizvoda u Zadrskoj županiji, Marica Jakoliš, izložila je izazove i probleme s kojima se svakodnevno susreće u proizvodnji ekološkog voća i povrća, ali i nadodala kako potražnja za takvim proizvodima uveliku premašuje ponudu.

Tamara Tomas Dušević iz Ostrea Dalmatia predstavila je pilot projekt komercijalnog uzgoja kamenica i brbavica u Povljani na otoku Pagu te istaknula njegove gospodarske prednosti, ali i prednosti u očuvanju prirodnih morskih staništa školjkaša i cjelokupnog morskog ekosustava tog područja.

Predstavljeni uspješni zeleni poslovni projekti pokazuju da je zeleno poduzetništvo ključ gospodarskog razvoja Županije, ali i vlastitog poslovnog uspjeha te su najbolja pozivnica i ostalim potencijalnim poduzetnicima da se uključe u PPZP. 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.