Ostalo / Zadarska županija

Istraživanje o ugroženosti lokalnog stanovništva i dobara

Prirodne katastrofe koje bi mogle zadesiti zadarsko područje

Prirodne katastrofe koje bi mogle zadesiti zadarsko područje

U petak će se pred vijećnicima Županijske skupštine naći opširno istraživanje o ugroženosti lokalnog stanovništva te materijalnih i kulturnih dobara u slučaju katastrofa i velikih nesreća. Za Zadarsku županiju izradila ga je konzultantska tvrtka DLS iz Rijeke. Poplave i potresi u žarištu su potencijalnih prirodnih katastrofa koje bi mogle imati velike posljedice i na zadarsko područje.

Čak 62 posto Zadarske županije može biti ugroženo poplavama. Najugroženije područje u slučaju plavljenja Zrmanje bili općina Jasenice i Grad Obrovac. Plavljenjem Vranskog jezera u opasnosti bi se našli Biograd, Pakoštane, Polača, Benkovac i Nin. Postoji i opasnost od poplave iz akumulacije Baščica koje bi ugrozilo Posedarje i Poličnik, a rijeka Otuča Gračac.

Zadarsko područje također odlikuju izražene seizmičke aktivnosti - zabilježeni su vrlo jaki potresi, a to je posljedica podvlačenja tzv. Jadranske platforme pod Dinaride. Na popisu ugroženih gradova nalaze se Zadar, Nin, Pag, Biograd, te Pašman, Tkon, Kali, Kukljica.

Procjenjuje se kako bi do potpune devastacije čak 543 objekta došlo u samom gradu zadru, u slučaju jakog potresa 7. stupnja jačine. Oštećenja bi najviše pretrpjele stare zgrade, poput onih izgrađenih 30-tih godina 20. stoljeća.

Od ostalih prirodnih katastrofa navode se suša, snažnije oborine, orkansko nevrijeme. Plimni valovi i pijavice nisu određeni kao velika opasnost, a kao potencijalne opasnosti još se navode tehnološke katastrofe, velike nesreće, moguće eksplozije na benzinskim postajama, epidemije.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.