Ostalo / Zadarska županija

Oko izlazi iz sustava

Korak do Centra za preradu otpada

Korak do Centra za preradu otpada

Nakon dvije godine čekanja na nastavak procedure izdavanja okolišne dozvole za Centar za preradu otpada Zadarske županije pokraj Biljanja Donjih, za desetak dana proces bi se trebao nastaviti jer je nađeno konačno rješenje.

Uzrok za čekanje je činjenica da se predviđena lokacija nalazi u trećoj zoni sanitarne zaštite voda, odnosno da je u blizini izvorište Oko, koje je formalno u vodoopskrbnom sustavu "Vodovoda" Zadar, piše Slobodna Dalmacija.

U Ministarstvu zaštite okoliša i prostornog uređenja prekinuli su postupak izdavanja okolišne dozvole dok se ne riješi pitanje zaštite podzemnih voda, odnosno smještaja centra.

U lipnju je ministar Pankretić donio novi Pravilnik o zaštiti voda, a ovih je dana postignut dogovor koji će omogućiti nastavak aktivnosti.

- U dogovoru sa zadarskim "Vodovodom", razrađen je paket mjera koji rješavaju ne samo pitanje Centra za preradu otpada, nego i sigurniju opskrbu vodom visoke zone Zadra - kaže Zdravko Krmek, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva.

Osnova je rješenja u izuzimanju izvorišta Oko iz vodoopskrbnog sustava jer se ne koristi već desetak godina. Litra na milijardu - "Vodovod" plaća koncesijsku naknadu i za Oko iako ga ne koristi, a istodobno nema dovoljno novca za rješavanje gubitaka vode u sustavu, što je glavni uzrok manjka vode u visokoj zoni Zadra.

Vlada će za desetak dana donijeti odluku o smanjenju koncesije za "Vodovod", odnosno o izuzimanju Oka, a mi već imamo spremnu odluku da sufinanciramo rješavanje gubitaka mreže zadarskog "Vodovoda" - objašnjava Krmek, te napominje da je dogovoreno i dugoročno stavljanje u funkciju vodovoda Krka-Zrmanja u roku od godinu-dvije radi osiguravanja drugog izdašnog izvora vode.

Ovakvo rješenje u biti znači izuzimanje izvorišta Oko iz vodoopskrbnog sustava, a županijski Centar za preradu otpada na lokaciji pokraj Biljana Donjih će, osim toga, morati poštovati vrlo stroge kriterije za zaštitu podzemnih voda.

Pri gradnji se mora postaviti nepropusna membrana, odnosno zaštitni sloj tla od gline debeo više od 1,8 metara, koji smije propustiti samo jednu litru sadržaja od milijardu litara.

Za oborinske vode treba izgraditi poseban pročišćivač, a osim toga, provodit će se stalni monitoring i atesti. Na taj će se način morati uređivati svi centri za preradu otpada, a to je nešto posve drukčije od dosadašnjih odlagališta komunalnog i svakog drugog otpada.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.