Oko izlazi iz sustava
Korak do Centra za preradu otpada
Nakon dvije godine čekanja na nastavak procedure izdavanja okolišne dozvole za Centar za preradu otpada Zadarske županije pokraj Biljanja Donjih, za desetak dana proces bi se trebao nastaviti jer je nađeno konačno rješenje.
Uzrok za čekanje je činjenica da se predviđena lokacija nalazi u trećoj zoni sanitarne zaštite voda, odnosno da je u blizini izvorište Oko, koje je formalno u vodoopskrbnom sustavu "Vodovoda" Zadar, piše Slobodna Dalmacija.
U Ministarstvu zaštite okoliša i prostornog uređenja prekinuli su postupak izdavanja okolišne dozvole dok se ne riješi pitanje zaštite podzemnih voda, odnosno smještaja centra.
U lipnju je ministar Pankretić donio novi Pravilnik o zaštiti voda, a ovih je dana postignut dogovor koji će omogućiti nastavak aktivnosti.
- U dogovoru sa zadarskim "Vodovodom", razrađen je paket mjera koji rješavaju ne samo pitanje Centra za preradu otpada, nego i sigurniju opskrbu vodom visoke zone Zadra - kaže Zdravko Krmek, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva.
Osnova je rješenja u izuzimanju izvorišta Oko iz vodoopskrbnog sustava jer se ne koristi već desetak godina. Litra na milijardu - "Vodovod" plaća koncesijsku naknadu i za Oko iako ga ne koristi, a istodobno nema dovoljno novca za rješavanje gubitaka vode u sustavu, što je glavni uzrok manjka vode u visokoj zoni Zadra.
Vlada će za desetak dana donijeti odluku o smanjenju koncesije za "Vodovod", odnosno o izuzimanju Oka, a mi već imamo spremnu odluku da sufinanciramo rješavanje gubitaka mreže zadarskog "Vodovoda" - objašnjava Krmek, te napominje da je dogovoreno i dugoročno stavljanje u funkciju vodovoda Krka-Zrmanja u roku od godinu-dvije radi osiguravanja drugog izdašnog izvora vode.
Ovakvo rješenje u biti znači izuzimanje izvorišta Oko iz vodoopskrbnog sustava, a županijski Centar za preradu otpada na lokaciji pokraj Biljana Donjih će, osim toga, morati poštovati vrlo stroge kriterije za zaštitu podzemnih voda.
Pri gradnji se mora postaviti nepropusna membrana, odnosno zaštitni sloj tla od gline debeo više od 1,8 metara, koji smije propustiti samo jednu litru sadržaja od milijardu litara.
Za oborinske vode treba izgraditi poseban pročišćivač, a osim toga, provodit će se stalni monitoring i atesti. Na taj će se način morati uređivati svi centri za preradu otpada, a to je nešto posve drukčije od dosadašnjih odlagališta komunalnog i svakog drugog otpada.
Vezane vijesti
-
I s prvim danom mjeseca studenog nastavlja se bablje ljeto koje ove godine čini se obara sve rekorde. Ne kupaju se više u ovo vrijeme samo oni najhrabriji, kako se kaže, već i šire pučanstvo. Dokaz tome je i ovo današnja slika sa Uskoka.
-
Na stranici Sveučilišta u Zadru objavljen je novi natječaj
-
Razmišljate li o pokretanju poduzetničkog pothvata? Višnja Perin pružit će vam sve potrebne informacije u srijedu 6. studenog od 16 h u dvorani Gradske knjižnice Zadar.
-
Danijel zvani Cuni kuhao je četvrti dan zadarskog tjedna 'Večere za 5'. Energični domaćin za svoju je večeru osvojio 39 bodova - oduševljene gošće dale su mu po deset bodova dok mu je Valentin dao devet i rekao: „Cuni, volim te, ali rižotu je falilo barem još pet minuta!“
Izdvojeno
-
Kasna jesen, hladnije vrijeme, kraći dan i pomicanje sata utječe mnogima na san. Takvo je doba godine i ne trebate si zamjerati ako patite od toga.
-
U prvom susretu 12. kola SuperSport HNL-a Dinamo je na Šubićevcu pobijedio Šibenik sa 4-0 upisavši prvu ligašku pobjedu u zadnja tri kola, dok je Šibenik produžio niz bez slavlja na već osam kola.
-
Zadarski nadbiskup Milan Zgrablić osnovao je Ured za medije Zadarske nadbiskupije u četvrtak, 31. listopada i predstojnicom toga Ureda imenovao Ines Grbić, novinarku Zadarske nadbiskupije.
-
Jednostavna razlika u genetskom kodu – dva X kromosoma naspram jednog X kromosoma i jednog Y kromosoma – može dovesti do velikih razlika u bolestima srca.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.