Ostalo / Zadarska županija

Edukacijom do rezultata

Zadarski javni dužnosnici educiraju se o strategiji suzbijanja korupcije

Zadarski javni dužnosnici educiraju se o strategiji suzbijanja korupcije

Edukacijom do rezultata

Kako se boriti protiv sukoba interesa? Korupcije koja se uvukla u sve pore društva? Edukacijom i prevencijom, tvrde članovi Saborskog povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, koji su danas u Domu Zadarske županije održali prezentaciju za dužnosnike lokalne i regionalne samouprave.

Teme o kojima je bilo riječi su "Sprječavanje sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti te uloge i značaj sustava imovinskih kartica kao sredstva u borbi protiv korupcije", "Etika u radu državnih službenika na svim razinama" te "Prevencija korupcije i sukob interesa državnih službenika".

O tome kako pristupiti ovoj problematici razgovarali smo sa zamjenicom predsjednika Povjerenstva, Jadrankom Kolarević.

Naime, revidiranim Akcijskim planom uz Strategiju suzbijanja korupcije, kojega je Vlada Republike Hrvatske donijela 18. ožujka 2010. godine predviđena je mjera "Edukacija državnih, regionalnih i lokalnih dužnosnika na temu sprječavanja sukoba interesa" koja je u nadležnosti provođenja Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa te Ministarstva pravosuđa i Ministarstva uprave.

Novim Zakonom o sprječavanju sukoba interesa koji je stupio na snagu 10. ožujka 2011. godine predviđene su brojne novine, te ograničenja za dužnosnike, kazala nam je Kolarević.

"Edukacija i upoznavanje Zakona preventiva je od eventualnog odstupanja javnih dužnosnika od svojih zadaća. Ovlasti Povjerenstva su povećane, to je značajna izmjena, primjerice, imovinska kartica je dopunjena.

Kada Povjerenstvo dozna da je došlo do sukoba interesa može predložiti smjenu prozvanog javnog dužnosnika, a to do sada nije bio slučaj. Neispunjavanje imovinske kartice također može dovesti do smjene dužnosnika. Treba se znati koju je imovinu dužnosnik imao kod stupanja na vlast, a isto tako i kod odstupanja s nje".

Povjerenstvo se inače sastaje prema potrebi, odnosno prema broju prijava. Na radnim sastancima proučava materijale i utvrđuje potencijalne prekršaje. Ovlasti Povjerenstva su sve veće, a prate državu kao cjelinu, tako da još uvijek nema statističkih podataka po regijama.

A kakvo je realno stanje u Hrvatskoj?

Kolarević podsjeća kako je sukob interesa prva stepenica ka korupciji koju je iznimno važno smanjiti, koliko je to moguće.

"Prva je stvar edukacija i moguće sprečavanje te situacije, Hrvatska jest visoko koruptivna zemlja u očima javnosti. Pokazatelja nemamo da bi to izričito tvrdili. Da bismo spriječili korupciju, provodimo ove edukacije i djelujemo kroz preventivu i sankcije.Ne postoji zemlja u kojoj nema sukoba interesa, nikada se to neće potpuno iskorijeniti. No, moramo ga svesti na minimum, edukativnim i represivnim djelovanjem".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.