Ostalo / Kolumne

Film

Ralje

Ralje

Baš kad ste mislili da je sigurno vratiti se u more...

Izvorni naslov: Jaws
Režija: Steven Spielberg
Glumci: Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss, Lorraine Gary
Trajanje: 124 minute
Godina: 1975.
Produkcija: Universal Pictures

Nisam veliki obožavatelj rada Stevena Spielberga. Doista nisam. Njegove filmove smatram, u najboljem slučaju, prosječnom fast-food kinematografijom za mase, koje, iz nekog misterioznog razloga, američka publika već desetljećima puši. Ali nije uvijek bilo tako. Spielberg je nekad davno bio sposoban snimiti izuzetno kvalitetan film. "Ralje" su živi dokaz.

"Ralje" su dijametralna suprotnost od gotovo svega što je Spielberg kasnije snimao. Mračne, atmosferične, bez trunke naivnosti, one nisu prilagođene mlađim uzrastima da bi na kino blagajnama utržile veću zaradu. Brutalna je to priča o borbi čovjeka i prirode koja trojicu muškaraca suočava s jednim od najvećih ljudskih strahova, jedinim bićem na planetu koje se na hranidbenom lancu nalazi iznad čovjeka - velikim bijelim morskim psom. I to jako velikim.

Jedan od tri neuspješna nastavka ovog filma prikazivao se pod sloganom "Baš kad ste mislili da je sigurno vratiti se u more..." U toj je jednoj rečenici sadržan dobar dio atmosfere Spielbergovih "Ralja". Ta je atmosfera, osjećaj strane prisutnosti, nezadržive morske strave, zasigurno najbolji aspekt ovog filma. Ona je postignuta prije svega vrhunskom režijom morskih prizora i laganim tempiranjem. Tu uvijek prisutnu opasnost, morskog psa koji uzrokuje kaos u malom otočkom gradiću Amityju gledatelj neće vidjeti do posljednjeg dijela filma. Ali će jasno vidjeti njegovo djelo, raskomadana ljudska tijela i odgrižene udove. Početni su napadi snimljeni iz perspektive morskog psa, kamera su njegove oči, publika vidi što on vidi. Spielberg tako metodično gradi osjećaj iščekivanja, a konačni proizvod nije ništa ispod senzacionalnog, te se još i danas izgleda puno bolje, vjernije, od sličnih stvorenja izrađenih skupim kompjuterskim efektima. Vjerujem da nema čovjeka koji se "Ralja" nije sjetio prilikom ulaska u more nakon što ih je prvi put pogledao. Ja i danas ponekad znam pogledom potražiti neku prijeteću sjenu u dubini...

No, "Ralje" nisu samo film o morskom psu koji ubija ljude, njegova je priča puno dublja. Iako je Spielberg mnoge dijelove istoimenog romana Petera Benchleyja izbacio i odlučio se više koncentrirati na stravu, što se na kraju pokazalo ispravnom odlukom, nije ni u potpunosti zapostavio svoje karaktere. Podzaplet preljuba između šerifove žene i znanstvenika Matta Hoopera izbačen je kako bi Hooper ipak ispao pozitivac jer je Spielbergu kao takav bio potreban, ali neki drugi aspekti priče majstorski su razrađeni. Poput primjerice "borbe s vjetrenjačama" kroz koju šerif Brody mora proći kako bi uvjerio gradske moćnike da napokon priznaju kako opasnost od morskog psa postoji, iako će im zbog toga propasti unosna turistička sezona.

Od sva tri glavna lika ipak najzanimljiviji je onaj treći, Spielbergov "kapetan Ahab", čovjek poznat jedino kao Quint. Gradski pijanac čiji se život sastoji isključivo od bespoštedne mržnje prema morskim psima i brutalnog iživljavanja na cijeloj vrsti koja ga je psihički i fizički obilježila. A kad Quint ponukan viskijem u mračnom potpalublju svog broda napokon šerifu Brodyju i Hooperu ispriča svoju stravičnu priču, njegova opsesija postaje sasvim jasna.

Ljudi su već godinama fascinirani morskim psima. Dokumentarci o ovim morskim grabežljivcima često se snimaju i uvijek su rado gledani, a i filmovi koje ih uzimaju kao glavne likove uglavnom dobro prolaze iako su često jako loši. Možda griješim, ali dojma sam kako je ta opsesija nepoznatim, stravičnim, a stravično privlačnim, započela upravo od "Ralja".


Reci što misliš!