Ostalo / Kolumne

Ljubičasta minuta

Samo vrijeme je granica

Samo vrijeme je granica

Graham Green jednom je rekao da je pisanje prava terapija. Može vas opustiti, zabaviti, veseliti, rastužiti, a može vas i izmučiti.

Jeste li sposobni napisati svoje remek djelo za svega tri noći?

Nije riječ o obaranju Guinessovog rekorda. Radi se o književnom natjecanju, ili bolje rečeno - utrci s vremenom, koja postoji već 33 godine. Stotine autora svake godine za vrijeme vikenda kada se u Kanadi obilježava Dan rada (4. - 6. rujna) upušta se u ovaj literarni izazov koji se zove '3 D' (3 day contest).

Ludost ili ne, tako malo sati posvećenih samo jednom cilju: pisanju, jedinstveno su iskustvo. Može završiti briljantnim romanom ili živčanim slomom.

Autor najbolje priče potpisuje ugovor s izdavačem Arsenal Pulp Press i njegovo djelo bude objavljeno, drugo plasirani dobiva 500 dolara, a treći 100.

Pravila baš i nema. Pisati možete gdje god, kada god i kako god želite. Prosjek treba biti oko oko 20-30 tisuća riječi. A uzmimo u obzir da 'Harry Potter i kamen mudraca' ima 77 tisuća, dakle, radi se o mini romanu. Samo nebo (i vrijeme!) je granica.

Počinje se pisati u petak iza ponoći, a posljednju točku stavlja se do ponoći u noći s nedjelje na ponedjeljak. Nema kontrole, pa možete varati, ali zašto? Varate sebe. Istog trenutka ono što ste napisali printate i šaljete poštom. Rezultati natječaja objavljuju se tek u siječnju, s obzirom na veliki broj pristiglih djela koje stručni ocjenjivački sud mora pročitati.

2009. godine pobijedio je mladi Kanađanin Mark Sedore, s romanom 'Snowman'.

Na žalost, ni ovaj projekt nije prošao bez prelaska u televizijsku dimenziju spektakla i kiča, pa je 2006. godine snimljen svojevrstan reality serijal o 12 autora koji su u prostorijama knjižare pisali pod budnim okom kamere (a kako je to izgledalo, pogledajte ovdje ).

Stephen King napisao je 'Carrie' zabarikadiran u sobičku za odlaganje prljavog rublja.

Ernest Hemingwayove 'Proljetne bujice' nastale su za jedan tjedan, Ray Bradbury je napisao 'Fahrenheit' za devet dana. Samo tri dana i noći trebali su Jacku Kerouacu za 'Podzemnike'.

Koliko originalnih zapleta, stranica umrljanih kavom, izgriženih noktiju i stanja očaja koji se zove mentalna blokada možete podnijeti? Možete li se nositi s takvom vrstom pritiska? Većina sudionika projekta upravo u tom adrenalinskom momentu nalazi zadovoljstvo.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.