Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Junački dobro obavljen posao

Junački dobro obavljen posao

Moram priznati da već duže vrijeme izbjegavam projekcije kojekakvih blockbustera u našim kinima pa sam iz istog razloga propustio neke poprilično razvikane i hvaljene naslove kao 'The Hunger Games'. Htjeli mi to ili ne, blockbusteri će narednih mjeseci okupirati već dio kinoprojekcija, pa zašto se ne bismo i mi malo opustili uz neke od njih.

The Avengers (2012)

 

Režija: Joss Whedon

Uloge: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson, Clark Gregg...

Pošto sam poput većine svojih vršnjaka u djetinjstvu proždirao stripove (uglavnom nama najbliže talijanske poput Zagora), tu i tamo bih kroz neku strip reviju naletio na neki 'superjunački' poput Spidermana ili Thora. Nije stoga neko osobito iznenađenje što sam si dao slobode da zadovoljim svoju djetinju stranu pa u kinu pogledam film koji se naveliko oglašava i u našim medijima.

Prilikom istraživanja misteriozne Tesseract kocke u skrovitom S.H.I.E.L.D-ovom labaratoriju pod nadzorom Nicka Furya (S.L. Jackson), kocka oslobodi energiju koja otvori intergalaktički portal kroz kojega prolazi Loki (T. Hiddleston). Loki iskoristi energiju kocke da ovlada s umom nekolicine S.H.I.E.L.D-ovih agenata među kojima je i Clint Barton / Hawkeye (J. Renner) te dr. Selvig (S. Skarsgård) koji će mu pomoći oko daljnjih planova. Uvidjevši Lokijeve sposobnosti i naum koji vodi uništenju, Nick Fury odluči okupiti nekolicinu ljudi sa izvanrednim sposobnostima...

Mislim da bi neko temeljitije razotkrivanje same radnje filma u neku ruku pokvarilo užitak gledanja, stoga sam bio izrazito škrt na riječima posvećenim sinopsisu filma. Prvenstveno bih istaknuo da bi neki od vas (ako se odlučite pogledati film) mogli biti zbunjeni s određenim segmentima filma ako kojim slučajem prije niste pogledali ostale 'superjunačke' filmove.  Pritom prvenstveno mislim na Iron Mana, Captain America: The First Avenger odnosno Thora.

Otkako su čelnici strip studija Marvel (na čelu sa legendarnim Aviem Aradom) odlučili preuzeti kontrolu nad filmskim ekranizacijama svojih stripova, naveliko se počelo pričati o snimanju najvećeg među njima, megaspektaklu The Avengers.

Čast probijanja leda u ime Marvelovog filmskog studija (u suradnji sa Merrill Lynch produkcijom i Paramount studijom kao distributerom) imao je Iron Man (2008) koji je skoro po prikazivanju potukao brojne kinorekorde te jednoglasno oduševio kako publiku tako i kritiku.

Uspjeh Iron Mana pojačao je sve glasnija šuškanja o skorom snimanju The Avengersa, te su se kroz naredne strip ekranizacije (The Incredible Hulk, Iron Man 2, Thor i Captain America: The First Avenger) u cameo nastupima počeli pojavljivati likovi Nicka Furya, agenta Coulsona, Natashe Romanoff / Black Widow i Tonya Starka, što je bila potvrda da to nisu bila samo šuškanja već se na projekt The Avengers itekako računalo. 

Kroz peroid snimanja ovih  ekranizacija odustalo se od nekih ideja i likova, no u načelu uz izuzetak Edwarda Nortona (nažalost) kao Hulka (zamjenio ga je na najbolji način Mark Ruffalo), svi glavni glumci su potvrdili repriziranje svojih rola za The Avengerse, dok bi neki od likova poput Nicka Furya i Hawkeya u skoroj budućnosti mogli dobiti i vlastite filmove.

Režija filma povjerena je renomiranom TV scenaristu i redatelju Jossu Whedonu (autor kultne serije Firefly) koji je uz pomoć kolege scenarista Zaka Penna (zaslužan za scenarije X-Men-a 2 i 3, Elektre i The Incredible Hulka) zgotovio i poprilično zahtjevan i kompliciran scenarij filma.

Sjećam se da su mi u djetinje doba priče tih 'junačkih' stripova zadavale velike glavobolje s cijelom galerijom likova i otprije ispričanih priča, te bi se često izgubio u čitanju. S obzirom da se filmska ekranizacija smišljeno pripremala za kino publiku koja i nije toliko upoznata sa samim stripovima o The Avengersima, dosta likova se predstavilo na direktan i indirektan način u dosad snimljenim filmovima upravo iz razloga kako se ne bi gubilo previše vremena predstavljajući ih.

Poduže trajanje filma (mogu reći - neprimjetno) opravdano je izvrsnom karakterizacijom likova, kao i njihovim međusobnim konfliktima, te je vidljivo da Whedon i Penn nisu uskratili prostor vrijeme niti jednom liku inače jako dobro složenog glumačkog ansambla.

Whedon je na savršen način izbalansirao količinu akcije i dramskog dijela te je također pronašao prostor i za neke nenametljive ali izrazito komične gegove. Što se tiče specijalnih efekata, upotrebit  ću samo riječ - impresivno (npr. Hulk nikad  do sad nije djelovao tako uvjerljivo i moćno).

Na kraju bih vam želio preporučiti The Avengerse kao ultimativnu kinozabavu koja će vas na najbolji način uvjeriti da su nekad davno zaboravljeni dječji snovi o snimanju ovakvog tipa spektakla postali java i da ta ista djeca sada sa svojom djecom pune kinodvorane diljem svijeta, što je vidljivo po rekordima prodaja kinoulaznica.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.