Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Prijatelj svake žene

Prijatelj svake žene

Na jedan šarmantan i prije svega romantičan način redateljica / glumica Tanya Wexler odlučila je odati svoju počast izumitelju jednom od ženskih najdražih predmeta, vibratoru!

Neki dan sam čitajući novine naletio na jedan vrlo zanimljiv podatak. Jeste li znali da je došlo do iznimnog porasta prodaje seksualnih pomagala, među kojima je naravno i ženama (možda i nekim našim političarima) obožavani vibrator? Taj podatak me je ponukao da pogledam jedan manje znani film iz 2011. koji se duhovitim prikazom bavi pronalaskom upravo spomenutog vibratora.

Hysteria (2011)

Režija: Tanya Wexler

Uloge: Hugh Dancy,
Maggie Gyllenhaal, Jonathan Pryce, Felicity Jones, Rupert Everett...

Žanr: Komedija, romantika

Trajanje: 100 min.Mortimer Granville (H. Dancy) mladi je liječnik koji u viktorijanskom Londonu pokušava napraviti karijeru odstupajući od standardnog (i često pogrešnog) načina liječenja pacijenata.

Granville se nakon niza razočaravajućih poslova po londonskim bolnicama i klinikama zapošljava u ordinaciji iskusnog doktora Roberta Dalrymplea (J. Pryce), specijaliziranog za liječenje ženskog poremećaja zvanog 'histerija'. Granville uskoro svoju pažnju usmjeri na Dalrympleove kćeri Emily (F. Jones) i Charlotte (M. Gyllenhaal)...

Kroz bogatu filmsku povijest redatelji su se često inspirirani zanimljivim životima proslavljenih inovatora i umjetnika odvažili snimiti zapažene biografske drame u čast istih (npr. The Aviator, Tucker: The Man And His Dream...), no malo koji se dohvatio onih ličnosti za koje rijetko tko od nas zna, a čiji su izumi već desetljećima, pa čak i stoljećima u raznim varijantama u svakodnevnoj uporabi.

Na jedan šarmantan i prije svega romantičan način redateljica / glumica Tanya Wexler (Finding North, Ball In The House...) odlučila je odati svoju počast izumitelju jednom od ženskih najdražih predmeta, vibratoru.

Mada je 1880. Mortimer Granville patentirao svoj izum, u filmu je itekako istaknuto da je u pronalasku istog (doduše prvotno namijenjen kao uređaj za čišćenje prašine) ponajprije zaslužan Granvilleov prijatelj i novotarijama sklon lord Edmund St. John-Smythe (urnebesni Rupert Everett).

Uz pripovjest o samom izumu i primjeni spomenute 'igračke' film se podosta dotakao primitivnog (u ono vrijeme) dijagnosticiranja zdrastvenih tegoba te je tako ženska seksualna potencija okarakterizirana kao poremećaj histerije. Njega se liječilo masažom određenih dijelova ženskog spolnog organa. Svašta! 

Iako bi određeni redatelji ovakvu priču ekranizirali na izrazito komičan način, Tanya Wexler se odlučila na romantičniji pristup koji ipak neće zadovoljiti veći dio muške publike.

Glumci su odradili sasvim solidan posao, no za one rijetke komične trenutke prvenstveno je zaslužan pomalo zaboravljeni Rupert Everett kao ekscentrični lord St. John-Smythe, odnosno Sheridan Smith kao sluškinja (nekoć prostitutka) Molly.

Histerija je jedan od onih filmića namijenjen ponajprije ženskom dijelu publike. U ležernijem raspoloženju nećete primjetiti određene nedostatke filma, poput kao manjka komedije, a viška romantike, pa je stoga film idealan za jedno dosadno i kišovito nedjeljno poslijepodne.

 

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.