Ostalo / Kolumne

Ljubičasta minuta

"Samo" majka

Biti ili ne biti Mama? Ako nemate dijete, ne možete zamisliti kako bi bilo imati ga. Kada ga imate, ne možete zamisliti kako ste uopće živjeli bez njega

Onog trenutka kada otvara oči i svijest joj se ponovo vraća iz maglovitih dimenzija posljednje sanjarske faze, svaka žena koja ima dijete zna da započinje još jedan Njezin dan.

Ipak, danas se cijeli svijet podsjeća na tu čudesnu riječ - Majka, Mama, Mamica, Majčica, kako želite, danas, druge nedjelje u cvijećem i mirisima zasutom svibnju, obilježava se Majčin dan.

Još u antičko doba kult majke, roditeljice, hraniteljice i one koja u sebi nosi Tajnu života, bio je nezaobilazan dio tradicije u Grčkoj. Norveška Frigg; božica Gaia, majka bogova, Rimske svečanosti za Veliku majku, a kasnije, kršćani slave majku Jaganjca Božjega, djevicu-majku Mariju.

Oduvijek su ljudi bili svjesni čudesnosti majčinstva, a Majčin dan kao takav započela je u Americi Anna Jarvis koja je 12. svibnja 1907. godine, dvije godine nakon smrti svoje majke održala ceremoniju u njenu čast i tako započela obilježavanje Majčinog dana.

Ako više ne idete u osnovnu školu onda teško da ćete se sjetiti Majčinog dana. Srećom, imamo Google da nas podsjeti svojim prigodnim ''doodle''-om, ali, priznajte, jednom kada ispadnete iz sustava u kojem se obilježavaju kojekakve prigode na satovima likovne umjetnosti i prešaju ljubičice, Majčin dan, Dan kruha i drugi ''dani'' padaju u zaborav.

Danas nećete sami izraditi čestitku i dobiti pet iz zalaganja, bit će dovoljno da, ako imate priliku, zagrlite ženu koja vas je donijela na svijet. Ili još bolje, nazovite je... pošaljite joj SMS, da se ne tlačite predugo. Najbolje rješenje je poruka na Facebooku, naravno, ako ga vaša majka koristi, a takvih ne nedostaje. Zalijepite joj karanfil na zid.

Biti ili ne biti Mama?

Ako nemate dijete, ne možete zamisliti kako bi bilo imati ga. Kada ga imate, ne možete zamisliti kako ste uopće živjeli bez njega. Mislim da ne postoji žena koja može sa stopostotnom sigurnošću reći - da, spremna sam za majčinstvo. To su naslovi za svjetlucave časopise, to su izjave za medije. Glupost. Nitko te ne može pripremiti za najveći izazov u životu.

Francuski istraživači sa sveučilišta u Saint-Etienneu ove su godine pobili teoriju o postojanju ''majčinskog instinkta'', analizirajući identificiranje bebinog plača. Zaključili su da je najvažnije koliko vremena roditelj, neovisno o spolu, provodi s djetetom

Hrvatska se nalazi na 34. mjestu zemalja najboljih za majčinstvo. Da, postoji i nešto što se zove ''majčin indeks''. Prve tri zemlje su očekivano, Finska, Švedska, Norveška. Ovaj indeks prati faktore kao što su zdravlje majke i bebe, mortalitet, razina maminog obrazovanja, prihodi, itd. Zemlje u kojima je najteže biti majka su Kongo, Somalija, Sijera Leone, Mali.

Majčinstvo je posebno danas jedno veliko natjecanje. Jednom majka, uvijek majka, ali koliko ''dobra'' u ovom kapitalističkom vrtlogu u kojem žene sve više padaju pod teretom vlastite emancipacije?

Nikoga se ne osuđuje toliko kao žene koje se teško i mukotrpno nose s majčinstvom. Francuska feministica Elisabeth Badinter u svojoj knjizi ''Sukob: Kako moderno majčinstvo ugrožava položaj žene'' tvrdi kako treba odbaciti očekivanja koja se nameću novopečenim majkama. ''Dobra majka doji i ostaje kod kuće do treće godine djetetova života''? Radi se zapravo o totalnoj regresiji prava žena, smatra Badinter, jer se žena nakon tri godine teško može vratiti na tržište rada.

Podsjetimo se danas onda da postoje Mame koje nisu ''samo mame''. Ona je spremačica, kuharica, učiteljica, medicinska sestra, psihijatar, vodoinstalater, osobni vozač, prijatelj, neprijatelj, oslonac, gnjavator, ... na raspolaganju od 0 do 24.

Kakva god bila vaša majka, vaša je. Obitelj ne možemo birati. A kako vrijeme prolazi, postoji mogućnost da sve više počnete nalikovati upravo njoj. Čak i one glupe, otrcane rečenice poput ''jesam li ti lipo rekla'' izlazit će iz... o Bože, vaših usta.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.