Ostalo / Kolumne

Ljubičasta minuta

Ne zovi mala Hitnu!

Ne zovi mala Hitnu!

Trash hitovi sjajna su stvar kada ste raspoloženi za povratak u devedesete. Svojevremeno je Mladen Burnać, koji se danas pojavljuje u raznim EXploziv, EXluziv emisijama i redkarpetušama televizijskih kuća, pjevao nezaboravne stihove...

Ne zovi mala policajce
Ne zovi mala 92
Kada noćas ispod majice
Srce ti ukradem ja
Ne zovi mala vatrogasce
Ne zovi mala 93
Vatre što u meni gore
Ugasit možeš samo ti

Danas bi bilo dobro malo obnoviti ovu zaraznu poskočicu i primjeniti je na jednu drugu hitnu službu, onu koja već neko vrijeme puni medijski prostor, a započela je ''skandalom u Zadru'', da bi se nastavila tragedijom u Umagu.

Tamo je, kao što znate, žena preminula pred vratima Hitne pomoći, što je brzinom svjetlosti odjeknulo u javnosti i ponovo pokrenulo pitanje o organizaciji i kvaliteti hitne medicinske pomoći u Hrvatskoj.

O cjeniku usluga Hitne već se naveliko priča i sasvim je sigurno da ćeš dobro razmisliti prije nego sjedneš u sanitetsko vozilo s trudovima, jer ti se smješi mogućnost da dobiješ bebu i odmah pljuneš i 1500 kuna.

Posebno su mi drage cijene defibrilacije, jer se obračunavaju po učinjenom udaru po cijeni od svega 150 kuna. Reanimaciju za lovu neću ni spominjati, to je naprosto odvratno.

Čini se da se Hrvati ludo zabavljaju nazivajući Hitnu, jer podaci kažu da se godišnje odradi milijun ''nepotrebnih'' intervencija. Nisu nam dragi obiteljski liječnici, lakše je javiti se Hitnoj, pa kud puklo da puklo, ha? E, pa nećemo tako...

Ovo što se događa možda je jedan od boljih primjera što radi politika kada upleće svoje pipke u struku. Za vrijeme Darka Milinovića na mjestu ministra zdravstva - danas se to kaže ministar Zdravlja - reformom je rasklimana hitna pomoć, slažu se mnogi. Možda je ipak riječ o golemom ''zalogaju'' koji nikada i nije bio sređen kako Bog zapovida?

Kada je hitna pomoć povučena iz domova zdravlja, formirala se 21 samostalna zdravstvena ustanova koje su proglašene ''zavodima'' s cjelokupnom kadrovskom ''logistikom''. Koliko je to koštalo zdravstvo, i na kraju svega, koliko ga je osakatilo kada se sjetimo da djelatnici nisu klonovi i nisu u mogućnosti biti na više mjesta u isto vrijeme.

Stručno vijeće ocijenilo je da je hitna pomoć u Umagu poštovala sve protokole, a postupci djelatnika bili su u skladu s pravilima struke, stoji u priopćenju Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije.

U sezoni kiselih krastavaca sasvim je jasno da će se mediji pozabaviti onim što im se nudi, a nudi im se svaki dan po nešto. Najnoviji je ''slučaj'' trudnica koju su poslali kući s dijagnozom - prehlada, a žena je imala napad bubrežnog kamenca.

Koliko još ljudi treba doživjeti neugodnosti, i budimo ekstremni - koliko ih može umrijeti pred vratima Hitne službe? A pred vratima Europske unije, rok dolaska Hitne pomoći u Hrvatskoj prilično je daleko od europskog prosjeka.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.