Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Kratak je put od glave do srca

Kratak je put od glave do srca

Igrom slučaja ili bolje rečeno, spretnih distributerskih poteza, prošlog tjedna smo u kinu nakon duge suše dočekali čak dva izvanredna naslova koji se na onaj, čisti, neiskvareni način dotiču ljudskih odnosa. Ivona Juka nam je tako vratila vjeru u domaći film s izuzetnom dramom "Ti mene nosiš" dok se iz Hollywooda prišuljao crtić koji će definitivno oduševiti kako djecu tako i njihove roditelje.

Inside Out (2015)
Režija: Pete Docter, Ronaldo Del Carmen
Glasovi: Amy Poehler, Phyllis Smith, Richard Kind, Bill Hader, Lewis Black, Mindy Kaling, Kaitlyn Dias, Diane Lane...
Žanr: Animirani, komedija
Trajanje: 94 min
Premda ne pišem često o animiranim filmovima, ne mogu ostati imun, hladan i slijep na dijete u sebi koje vrišti od ushićenja i oduševljenja. Dame i gospodo: Pixar is back !!!

Već po rođenju, u mozgu curice Riley (K.Dias) se postepeno započnu stvarati osjećaji. Prva se pojavi Radost (A.Poehler), a brzo za njom i Tuga (P.Smith), Strah (B.Hader), Bijes (L.Black) i Gađenje (M.Kaling). Iako svatko od njih ima svoje zadaće uz pomoć kojih upravljaju Rileyinim emocijama, Radost nastoji učiniti djevojčicu što sretnijom. Sklad biva narušen kad Riley navrši jedanaestu godinu života i mora se s roditeljima iz Minnesote iznenada odseliti u San Francisko.

Osjećaji se zbune zbog nagle promjene, a u svom tom kaosu, Radost i Tuga se izgube u Rileyinom mozgu....

Mora se priznati kako su američki animatori (a pritom mislim na one iz genijalnog studija 'Pixar') u posljednjih 5 godina, nakon niza brilijantnih ostvarenja zapali u određenu kreativnu krizu obilježenu anemičnim nastavcima (iznimka je 'Brave') kreiranim isključivo za nostalgičnu mužnju novaca. Srećom, autor remek-djela "Monsters, Inc." i "Up", Pete Docter, ponovno je osmislio priču koja nam studio 'Pixar' vraća u velikom stilu.

Sve te traumatične zgode i nezgode iz djetinjstva, Docter je složio u jedan iznimno inteligentan, emotivan i duhovit scenarij. Naime, kao dječak, Docter je poput Riley bio prinuđen zbog očeva posla odseliti u daleku Dansku i godinama se borio s prilagodbom.

Zarobljen u tuđem svijetu i borbi s nekontroliranim emocijama, Docter je sve češće posezao za svijetom mašte, a sve te slike i sličice iz svijeta mašte je potom vješto prenio i na crteže. Ja kažem:-Bogu hvala što se tad odselio u Dansku, inače bi bili lišeni još jednog filmskog genija!

Kad je Docterova kći napunila 11 godina (primjetit ćete opet, poput junakinje priče Riley), ostao je zatečen njezinim naglim promjenama raspoloženja i svojski se mučio dokučiti što se sve zbiva u toj malenoj glavi.

Godinama je proučavao psihologiju, a na kraju je rezultate istraživanja u spoju s iskustvima roditeljstva i vlastitog djetinjstva pretočio u jedan izuzetno zabavan scenarij koji pršti od emocija, pozitivnih poruka i čiste ljubavi.

Detalje je ispolirao (kako scenaristički, tako i redateljski) uz pomoć kolege Ronalda Del Carmena, rješio se nekih potencijalno negativnih aspekata priče (depresija), okupio niz talentiranih komičara (u 'našoj' sinhroniziranoj verziji to su provjereni i iskusni glumci Pjer Meničanin, Bojan Navojec i Judita Franković, među ostalima) predvođene popularnom Amy Poehler, ponovno angažirao skladatelja Michaela Giacchinoa ("Ratatouille" i "Up") i kreirao crtić za pamćenje.

Djeca će se smijati do boli, roditelji razvući osmijeh sreće i zadovoljstva od uha do uha, i svi sretni. Još niste uvjereni? Pođite pa se uvjerite, a ako niste zadovoljni, onda... onda je nešto umrlo u vama.
 

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.