#aktualno
Čišćenje drvenog namještaja prirodnim sredstvima
Učinkovite prirodne alternative kojima možete očistiti svoj drveni namještaj sve su popularnije. Kako uz pomoć domaćih pripravaka, koji ne štete zdravlju niti okolišu, učiniti da vaš dom sjaji?
Sunčani i topli dani za mnoge znače početak sezone velikog čišćenja prostora u kojem obitavaju, a većina nas je sve svjesnija da kemikalije nisu najbolje rješenje. Stoga donosimo ideje kako učinkovito prirodnim putem očistiti namještaj izrađen od drva.
Drveni namještaj neizostavan je prilikom uređenja interijera, ali ovaj osjetljivi materijal zahtijeva pažljivo održavanje, osobito kada je riječ o starim ili naslijeđenim komadima koji za vlasnika predstavljaju posebnu sentimentalnu vrijednost.
Za sjaj i dugotrajnost, preporuča se redovno održavanje drvenog namještaja čistim i bez prašine, kao i korištenje sigurnih otopina za čišćenje – onih koje ne oštećuju drvo. S pravim alatima i rješenjima, ovaj će namještaj godinama izgledati kao nov.
Biljno ulje, limun, ocat, soda bikarbona…
Receptima iz bakine škrinjice postiže se odličan učinak čišćenja bez štetnog utjecaja na okoliš. Za različite materijale i površine postoje posebna domaća sredstva, tinkture i paste za njegu namještaja od punoga drva ili furnira.
Omiljeni domaći sastojci za čišćenje su: biljno ulje, ocat, sok od limuna i drugi prirodni sastojci, no treba napomenuti da učinkovitost ovih komponenti treba uzeti s rezervom i oprezno ih koristiti kako ne bi došlo do oštećenja. Navedena pravila vrijede i za materijale u imitaciji drveta kao što je, primjerice, medijapan.
Prije svakog detaljnijeg čišćenja drvene površine potrebno je vlažnom krpom ukloniti prašinu. Budući da voda može oštetiti drvo, mokru površinu treba odmah obrisati suhom tkaninom. Za nastavak čišćenja koristite prirodne proizvode kao što su ocat, maslinovo ulje, limunov sok i soda bikarbona. Ova su prirodna sredstva učinkovita i sigurna za okoliš.
Ogrebotine i bijeli krugovi
Maslinovo ulje ili ulje nekog orašida izvrsno je za njegu i čišćenje drvenog namještaja te drvenih predmeta koji se svakodnevno koriste, ali i za čišćenje kožnih garnitura. Ulje treba pomiješati s limunovim sokom u omjeru tri prema jedan i potom krpicom ulaštiti namještaj.
Ukoliko posjedujete tamni namještaj koji je tijekom vremena zaradio niz ogrebotina, potrebno ga je tretirati na drugi način. Načinite smjesu od nekoliko decilitra vode i žličice instant kave ili kakaa i potom premažite površinu krpom kako biste se trajno riješili ogrebotina.
Ako na drvenom stoliću ili komodi ostaju bijeli krugovi od šalica i čaša, postoji prirodno rješenje i za ovaj problem. Ukoliko je mrlja već suha, poslužit će majoneza koja ne samo da čisti, već također hrani namještaj i daje mu dodatan sjaj.
Prstom utrljajte tanki sloj majoneze, pustite je da odstoji, a potom odstranite ostatke i suhom krpom ulaštite namještaj. Majonezi možete dodati čajnu žličicu pepela kako bi postupak bio efikasniji. Ukoliko nemate ove sastojke, mrlje možete pokušati ukloniti mješavinom ulja i soli.
Vlaga, temperatura, sunčeve zrake…
Glavni neprijatelj drvenog namještaja je vlaga koja može dovesti do deformacija. Isto se može reći i za zrak s premalo vlage koji pak dovodi do isušivanja namještaja, a česte promjene vlažnog i suhog zraka u prostoru, uzrokuju oštećenja. Sunčeve zrake, kemijske tekućine i mehanički utjecaji mogu negativno utjecati na promjene u izgledu i strukturi namještaja.
Kvalitetna briga o namještaju od masivnog drveta podrazumijeva održavanje konstantne unutarnje temperature, neodlaganje vrućih predmeta, izbjegavanje intenzivnih sredstava za čišćenje, neizlaganje direktnoj sunčevoj svjetlosti, a povremeno je dobro koristiti lak za drvo.
Ponekad se dogodi prolijevanje i stvaranje mrlja na namještaju, no brza i prikladna akcija može učiniti veliku razliku u njegovu očuvanju. Višak tekućine treba što je brže moguće otkloniti pomoću čiste, upijajuće tkanine ili papirnatog ručnika. Za izlijevanje tekućine na bazi ulja, lagano nanošenje kukuruznog škroba može pomoći u apsorpciji ulja prije nego što se slegne.
Postojane mrlje
Nadalje, naiđete li na vodeni prsten ili manju ogrebotinu, malo paste za zube (bez gela) može izgladiti mrlju bez oštećenja abrazivom. Nježno utrljajte, a zatim obrišite vlažnom krpom da ne ostavite tragove. Uvijek nježno postupajte sa svojim namještajem kako biste održali njegovo besprijekorno stanje.
Soda bikarbona otopljena u vodi može biti posebno učinkovita protiv tvrdokornih mrlja. Potrebno ju je nježno kružnim pokretima utrljati na površinu i potom obrisati mekom, vlažnom krpom te na kraju temeljito osušiti.
Za postojane mrlje od vode pomiješajte otopinu jednakih dijelova bijelog octa i vode ili koristite pastu za zube bez gela. Nanesite otopinu izravno na vodenu mrlju i nježno trljajte mekom krpom dok ne nestane. Očistite područje ekološkim sredstvom za pranje posuđa kako biste uklonili sve ostatke.
Murphyjev uljni sapun često se preporučuje za održavanje drvenog namještaja jer čisti i njeguje drvo. Dovoljno je nježan za redovitu upotrebu i pomaže u održavanju hidratacije drva što može spriječiti njegovo isušivanje i pucanje.
Zaštita voskom
Povremeno je drvo dobro zaštiti voskom. Ovisno o tome koliko često se koristi, otprilike svakih šest mjeseci do godinu i pol dana drveni namještaj i pod zahtijevaju svježi sloj voska. Vosak ne samo da skriva ogrebotine i pojačava sjaj, nego također štiti drvo od mrlja i daljnjih oštećenja.
Prirodan vosak za drvo možete i sami napraviti tako da pomiješate jednu trećinu šalice s otopljenim pčelinjim voskom (ili alternativno s uljem kandelile) sa šalicom i pol lanenog ili orahovog ulja. Ostavite da se potpuno osuši kako bi nastala polučvrsta pasta.
Za razliku od maslinovog ulja, laneno i orahovo ulje su sušiva ulja koja se stvrdnu kada su izložena kisiku što stvara tanak zaštitni sloj preko namještaja i podova. Lagano i ravnomjerno nanesite vosak krpom i utrljajte ga. Pustite da drvo upije vosak otprilike pola sata, a zatim ga novom krpom ispolirajte.
Drveni namještaj svakom domu daje toplinu, ljepotu i bezvremensku eleganciju. Bilo da se radi o dragom obiteljskom nasljeđu ili o potpuno novom komadu, pravilna njega i čišćenje ključni su za održavanje sjaja i cjelovitosti drva.
Izdvojeno
-
Možda ni ne znate, ali među vašim kuhinjskim namirnicama mogao bi se skrivati nepozvani gost.
-
Cataleya Cup 2025., međunarodni nogometni turnir za dječake u kategorijama U12, U13, U14 i U15 na kojem ove godine nastupa 80 ekipa održava se na nogometnom terenu od 14 do 22h
-
Iz koristoljublja, za unaprijed dogovoreni novčani iznos, prevozio strane državljane do krajnjeg odredišta
-
Policijski službenici Policijske postaje Biograd proveli su kriminalističko istraživanje nad 31-godišnjim hrvatskim državljaninom kojeg se sumnjiči da je počinio kazneno djelo krivotvorenje novca.
Reci što misliš!