#život
Koliko nam dana treba da se priviknemo na promjenu vremena?
Noćas smo prešli na zimsko računanje vremena i satove pomaknuli za jedan sat unazad. To zapravo znači da smo dobili šansu spavati jedan sat duže, ali ustajanje u ponedjeljak ujutro zbog toga možda neće biti jednostavno.
Kako promjene vremena zapravo utječu na vas, ovisi o vašem zdravlju, navikama spavanja i načinu života. Pomicanjem kazaljki na satu u bilo kojem smjeru mijenja se, odnosno resetira naš prirodni ili cirkadijanski ritam. Pritom naš unutarnji sat postaje nesinkroniziran ili neusklađen s našim trenutnim ciklusom. Koliko ćemo se tome dobro prilagoditi, ovisi o nekoliko stvari.
Općenito, izgubiti sat u proljeće je teže nego dobiti sat u jesen. Slično kao i s putovanjem avionom - putujući na istok, gubimo vrijeme. Raniji odlazak na spavanje može uzrokovati teškoće s uspavljivanjem i povećanu budnost. S druge strane, putujući na zapad, lako zaspimo, ali možda ćemo se teško probuditi.
Koliko će vam trebati da se prilagodite promjenama vremena? Iako malo pojednostavljeno, pravilo je da je za svaki sat promjene vremena potreban otprilike jedan dan. Međutim, postoje značajne individualne varijacije.
Kako ćete se osjećati tijekom ove tranzicije?
Ako spavate sedam do osam sati, a noć prije legnete malo ranije, možda ćete se probuditi vrlo svježi. Ako ste već neispavani, bit će puno teže, pogotovo ako konzumirate alkohol ili kofein prije spavanja. U ovoj situaciji možete doživjeti smanjenje performansi, koncentracije i pamćenja. što je uobičajeno za osobe lišene sna, kao i umor i pospanost tijekom dana.
Što možete učiniti da se što prije prilagodite promjeni?
Prvo, obratite pozornost na svjetlo. Svjetlost potiskuje lučenje melatonina koja izaziva san. Stoga je važno da se što više izlažete svjetlu tijekom budnih sati, i obrnuto, nemojte se izlagati jakom svjetlu kada je vani mrak. Na primjer, ako ustanete noću da biste otišli u kupaonicu, nemojte paliti svjetlo.
Drugi, smanjite ili eliminirajte unos kofeina i alkohola, vježbajte nekoliko sati prije spavanja i pokušajte se opustiti toplom kupkom ili čitanjem knjige. Također je važno da svaki dan odlazite u krevet i ustanete u isto vrijeme.
Zbog sveg navedenog, moguće je da ćete u ponedjeljak, kad ustanete po mraku, biti umorni i iscrpljeni. Neke studije pokazuju ukupno smanjenje prometnih nesreća i smrtnih slučajeva zbog prelaska na ljetno računanje vremena. Međutim, jedna studija, piše WebMD, pokazala je značajno povećanje stopa nesreća u ponedjeljak nakon početka zimskog računanja vremena. Zato iskoristite današnji dan i odmorite kako biste početak novog radnog tjedna dočekali spremni.
Vezane vijesti
-
Kad odrasteš, imaš slobodu jesti što želiš i kad poželiš. Ali važno je biti svjestan kako određena hrana utječe na naš organizam. Tijelo se s godinama mijenja i mršavljenje te očuvanje zdravlja postaje sve izazovnije.
-
Blagdansko je vrijeme i razne aktivnosti se zahuktavaju, a druženje se pojačava. Važno je biti obziran prema sebi i ne preopteretiti svoj organizam stresom, hranom i pićem - a i dalje uživati u božićnim blagdanima i uzeti prijeko potreban odmor, piše Men's Health.
-
Prazan želudac nekima je znak za uzbunu i osjećaju da ne mogu funkcionirati, dok drugi u takvom stanju imaju motivacije za biti produktivni. Ipak, postoje neke stvari koje su poželjne, kao i one koje su nepoželjne za raditi kad ste vrlo gladni, piše The Healthy.
-
Visok kolesterol nažalost česta je pojava i može u konačnici dovesti do ozbiljnih zdravstvenih tegoba, pa ako ste i vi među osobama koje imaju taj problem, morate promijeniti način prehrane.
Izdvojeno
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Reci što misliš!